Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 20°C 30°C 16°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Zapalenie spojówek, chrypka, katar? Lekarze: winien może być pył saharyjski

  24-04-2019 12:17 Ostrzeżenia dla alergików
  Alergie dotyczą coraz więcej Polaków TVN24

  Zawieje piaskowe, które docierają do Polski z Afryki Północnej mogą być niebezpieczne dla alergików. Zapalenie spojówek, katar czy zaostrzenie astmy to tylko niektóre z konsekwencji szkodliwego pyłu - ostrzegają specjaliści z Centrum Alergologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

  Aktualne stężenie i prognozę pylenia możesz znaleźć w serwisie alergicznym TVN Meteo.

  WEJDŹ DO SERWISU ALERGICZNEGO TVN METEO

  Nad Polskę dociera pył znad Sahary. Może wywołać zapalenie spojówek, podrażnienie śluzówek nosa, gardła i krtani, co z kolei może prowadzić do uciążliwej chrypki, łzawienia z oczu, kataru, a nawet zapalenia zatok. Uszkodzenie śluzówek sprzyja rozwojowi wirusów i bakterii - piszą w komunikacie przekazanym mediom specjaliści z Centrum Alergologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

  Porady dla alergików

  Ważne jest, aby pył usuwać przy pomocy sztucznych łez oraz wody morskiej. Jak radzi kierownik Centrum, profesor Ewa Czarnobilska, po powrocie do domu warto również przepłukać gardło.

  Wdychanie pyłu jest szczególnie groźne dla alergików. Jednym z poważnych powikłań może być zaostrzenie astmy.

  "W razie wystąpienia takich objawów, jak napadowy kaszel, duszność czy świszczący oddech, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, gdyż konieczne może być zwiększenie dawki leków przeciwastmatycznych" - podkreśla cytowana w komunikacie profesor Czarnobilska.

  Kaszel - naturalny odruch obronny

  Specjaliści przypominają, że kaszel jest naturalnym odruchem obronnym organizmu i pomaga wraz ze śluzem wyrzucić pył z dróg oddechowych.

  By zapobiec uciążliwemu, męczącemu kaszlowi, powinniśmy stosować preparaty wykrztuśne (nie przeciwkaszlowe) oraz pić więcej wody. Można też zastosować inhalację, na przykład z soli fizjologicznej.

  Zdrowa skóra

  U osób cierpiących na alergię skórną w wyniku dużego stężenia pyłu może dojść do zaostrzenia dolegliwości takich, jak atopowe zapalenie skóry i inne wypryski alergiczne, zwłaszcza na odsłoniętych częściach ciała.

  "Po powrocie do domu, weźmy kąpiel" - radzi prof. Czarnobilska.

  "Import" pyłków

  Wraz z pyłem znad Sahary do Polski może docierać silnie alergizujący pyłek roślin z innych krajów. U osób uczulonych na alergeny, na przykład brzozy, mogą wystąpić objawy astmy sezonowej. Należy pamiętać o sprawdzaniu komunikatów pyłkowych.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....