Informacje
 • Setki uszkodzonych budynków, tysiące powalonych drzew, "szokująca" liczba pożarów

  24-04-2019 09:19 Dramatyczny bilans wtorku według straży pożarnej
  Płoną syberyjskie lasy RUSSIAN EMERGENCIES' MINISTRY/Reuters

  Niemal pięć tysięcy razy interweniowała we wtorek straż pożarna ze względu na silny wiatr i pożary. Doszło do 363 pożarów lasów, a 842 razy płonęły trawy i nieużytki. Po wtorkowych wichurach, w środowy poranek nadal tysiące odbiorców nie miało prądu,.

  Jak poinformował w środę rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak, spośród 4874 akcji strażaków, 2071 miało związek z silnym wiatrem. Najwięcej zdarzeń było na Mazowszu - 566, w Kujawsko-Pomorskiem - 364 i na Pomorzu - 234.

  Wiatr rujnował budynki, łamał drzewa

  Wiatr spowodował zniszczenia w 396 budynkach, w tym 281 mieszkalnych. Połamał tysiące drzew, które tarasowały drogi i szlaki kolejowe. Powalił liczne billboardy reklamowe.

  Ze względu na silny wiatr we wtorek rannych zostało dwóch kierowców - w Przechlewie na Pomorzu i w Nidzicy na Warmii i Mazurach.

  "Szokująca" liczba pożarów

  Tego dnia doszło do 363 pożarów lasów, każdy z nich zasięgiem obejmował od kilku do kilkudziesięciu hektarów. Liczbę tę rzecznik PSP określił jako "szokującą". 102 razy lasy płonęły na Mazowszu, 39 w Zachodniopomorskiem i 35 razy na Pomorzu.

  Co najmniej dwa wtorkowe pożary w lasach, w województwach łódzkim i zachodniopomorskim, powstały w wyniku zerwanych przez wiatr linii energetycznych. We Włodzimierzowie w Łódzkiem podczas akcji ranny został strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej.

  Trawy paliły się w 842 miejscach, najwięcej na Mazowszu - 173, a także na Śląsku - 89 i w Zachodniopomorskiem - 69.

  Tysiące odbiorców bez prądu

  Po wtorkowych wichurach ponad cztery tysiące odbiorców w środowy poranek nadal pozbawionych było prądu.

  Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, o godzinie 6 najwięcej problemów było na Mazowszu, gdzie bez energii elektrycznej pozostawało 2800 gospodarstw, a także w Kujawsko-Pomorskiem (800), na Pomorzu (360), w Lubuskiem (200) i na Pomorzu Zachodnim (100).

  "Trwają prace naprawcze" - zapewnił wicedyrektor RCB Grzegorz Świszcz na Twitterze.

   
  Pożary i wiatr nadal groźne

  W niemal całej Polsce obowiązuje stan zagrożenia pożarowego w lasach, określany przez Instytut Badawczy Leśnictwa, przy czym w północnych i wschodnich regionach kraju jest to trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia.  Od rana w środę dla północnego wschodu kraju Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem.

  CZYTAJ WIĘCEJ O ALERTACH IMGW>>>


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....