Informacje
 • "Od stycznia wybuchło w lasach tyle pożarów, co w całym roku 2017"

  24-04-2019 13:45 40 procent pożarów to efekt celowego podpalenia
  Płoną syberyjskie lasy RUSSIAN EMERGENCIES' MINISTRY/Reuters

  Leśnicy są jednymi z pierwszych, którzy namacalnie odczuwają zmiany klimatyczne. One są faktem - mówił w TVN24 rzecznik Lasów Państwowych Krzysztof Trębski. Według danych, jakie przekazał, w tym roku w lasach wybuchło już ponad 3000 pożarów. To dwa razy więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku.

  W całym kraju zagrożenie pożarowe utrzymuje się na wysokim poziomie. Jak stwierdził w programie "Wstajesz i wiesz" TVN24 Krzysztof Trębski, rzecznik Lasów Państwowych, sytuacja jest krytyczna.

  CZYTAJ WIĘCEJ O ZAGROŻENIU POŻAROWYM>>

  - Aby zobrazować, jak jest źle, powiem tyle, że liczba pożarów lasów - wszystkich własności, nie tylko lasów państwowych - od początku roku do wczoraj już przekroczyła trzy tysiące. I to jest tyle samo, ile wybuchło w całym roku 2017 - powiedział. Dodał, że liczba tegorocznych pożarów jest dwukrotnie większa niż ich liczba w tym samym okresie ubiegłego roku.

  Brakuje wody

  - Jest bardzo sucho - wyjaśnił Trębski. - Leśnicy są jednymi z pierwszych, którzy tak namacalnie odczuwają zmiany klimatyczne. One są faktem. Mamy coraz wyższe średnie temperatury w ciągu roku - podkreślił.

  Jak tłumaczył, ze względu na brak opadów śniegu w zimie, na wiosnę brakuje wody pochodzącej z roztopów. Co za tym idzie, las traci swoje główne źródło "zasilania" w tym okresie.

  Te wszystkie czynniki powodują dużą suchość traw i w konsekwencji - wysokie ryzyko wystąpienia pożarów.

  W większości przypadków człowiek jest winowajcą

  Jak podkreślił gość TVN24, policji i strażakom, badającym pożarzysko, zazwyczaj udaje się ustalić przyczynę pożaru. I okazuje się, że w dziewięciu przypadkach na dziesięć winowajcą jest człowiek.

  - Najsmutniejsze jest to, że w około 40 procentach przypadków, gdzie się udaje coś ustalić, przyczyną jest celowe podpalenie - dodał Trębski.

  Powody podpaleń mogą być różne. Niektórzy zaprószają ogień z zemsty, inni ze względu na zaburzenia psychiczne, ale w wielu przypadkach pożar wybucha z powodu braku rozsądku lub niechlujstwa.

  Jedni podpalają, inni alarmują

  Leśnicy apelują o ostrożność podczas przebywania w plenerze, zwłaszcza gdy zagrożenie jest tak duże, jak teraz. Należy pamiętać, aby nie palić ognia w lesie ani na śródleśnych polanach, znajdujących się w odległości bliższej niż 100 metrów od jego granicy, nie rzucać niedopałków, przestrzegać zaleceń służb leśnych.

  Jeśli dostrzeżemy, że w lesie coś się tli, trzeba czym prędzej powiadomić strażaków. Trębski podkreślił, że w walce z pożarami nieocenioną rolę odgrywają zwykli spacerowicze.

  - Bardzo pomagają nam wszyscy użytkownicy lasów, bo około 60 procent informacji o pożarach mamy od nich. Dzięki temu udaje się je bardzo szybko wykryć i ugasić - poinformował rzecznik LP.

  Zobacz mapę zagrożenia pożarowego

 • I nie ma winnych
  A kara 5 tys. zł to stanowczo za mało. Straty są dużo większe i kary powinny być adekwatne do czynu.
  ~Nick /2019-04-24 18:15
 • płonie las i szumią knieje
  to wszystko serwujemy przyszlym pokoleniom - beda nam na pewno wdzieczni za to, co im zostawimy, po co wojny, sami ludzie sie wykoncza ;)
  ~racja /2019-04-24 15:21

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....