Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 12°C 3°C Bezchmurnie
zwiń
Informacje
 • Największe wichury od 50 lat. Gwałtowna pogoda w Hiszpanii

  22-04-2019 09:31 Kilkugodzinne opóźnienia na kolei

  Południowo-wschodnie regiony Hiszpanii przez weekend zmagały się z gwałtowną pogodą. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Alicante, odnotowano największe opady deszczu i najsilniejsze porywy wiatru w kwietniu od 50 lat.

  Sobota i niedziela upłynęły w prowincjach Walencja, Alicante i Murcja pod znakiem gwałtownej pogody. Służby meteorologiczne wydały pomarańczowe alerty.

  W mieście Alicante w ciągu 24 godzin w sobotę spadło prawie 170 litrów wody na metr kwadratowy. Jak podało Laboratorium Klimatologiczne przy Uniwersytecie w Alicante, burze które przeszły na południu Walencji oraz w Murcji, były największymi jakie odnotowano w kwietniu od 50 lat.

  Wiał też porywisty wiatr - prędkość porywów w Alicante wyniosła 85 kilometrów na godzinę. Lokalne media donoszą o przewróconych drzewach w parkach.

  Dziewięć godzin opóźnienia

  Port w Walencji został otwarty w niedzielę o godzinie 8 lokalnego czasu. Zamknięte dla żeglugi są nadal porty w miastach Sagunto i Gandi.

  Burze sparaliżowały ruch pociągów. Na utrudnienia napotkało prawie 2,5 tysiąca pasażerów korzystających z 20 połączeń kolejowych. Miejscami opóźnienia trwały prawie dziewięć godzin.

  W sobotę od godziny 7 do godziny 7 w niedzielę hiszpańskie służby otrzymały prawie sześć tysięcy zgłoszeń telefonicznych. Dotyczyły one głównie zdarzeń związanych z ulewnym deszczem i porywistym wiatrem.

  Hiszpańska Państwowa Agencja Meteorologiczna (AEMET) wydała kolejne ostrzeżenia, które miejscami będą ważne do południa w poniedziałek. Ulewny deszcz ponownie nie oszczędzi mieszkańców Walencji i Alicante.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...