Informacje
 • Pszczoły z dachu katedry Notre Dame przetrwały pożar. "Myślałem, że ule spłonęły"

  18-04-2019 21:57 Ule stoją tam od 2013 roku

  Pszczoły z dachu katedry Notre Dame ocalały po pożarze, który wybuchł w poniedziałek. - Kiedy pszczoły wyczuwają ogień i dym, bronią swojej królowej i miodu. Ten gatunek, czyli pszczoła miodna, nie opuszcza swojego ula - powiedział Nicolas Géant, pszczelarz z katedry Notre Dame.

  W poniedziałek 15 kwietnia potężny pożar wybuchł w słynnej paryskiej katedrze Notre Dame. Przez płomienie zawaliła się iglica i główna część dachu świątyni, strażakom udało się jednak ocalić główną strukturę budowli, a także część najcenniejszych trzymanych w niej relikwii i dzieł sztuki.

  >>>> Dowiedz się więcej o pożarze w Notre Dame

  Na dachu katedry od 2013 roku stały trzy ule. Jeszcze w czwartek rano myślano, że wszystkie spłonęły, a wraz z nimi i pszczoły.

  - W każdym ulu znajdowało się około 60 tysięcy pszczół - mówił w rozmowie z portalem ABC Nicolas Géant, pszczelarz z katedry Notre Dame.

  Ule ocalały

  Początkowo nikt nie wiedział, czy pszczoły przetrwały pożar. Na zdjęciach z drona, które opublikowano już po ugaszeniu ognia, widać jednak trzy ule, które są w nienaruszonym stanie. Płomienie ich nie dosięgnęły.

  - Pszczoły żyją. Do rana nie miałem żadnych wiadomości - poinformował w czwartek Nicolas Géant. - Na początku myślałem, że trzy ule spłonęły. Ale później zobaczyłem na zdjęciach, że tak się nie stało - mówił. Dodał, że rzecznik katedry potwierdził, że pszczoły wchodzą i wychodzą z uli.

  - Kiedy pszczoły wyczuwają ogień i dym, bronią swojej królowej i miodu. Ten gatunek, czyli pszczoła miodna, nie opuszcza swoich uli - wyjaśnia Géant.


   

  Stoją tam od lat

  Ule na dachu katedry są częścią paryskiego projektu dotyczącego różnorodności biologicznej, w którym pszczele rodziny rozmieszczono po całym mieście, w parkach i na charakterystycznych zabytkach.

  Jak mówił Nicolas Géant, od wieków istnieje wspaniała więź między kościołem a pszczołami. Dodał, że wielu duchownych miało wpływ na to, jak wygląda współczesne pszczelarstwo. Przykładem może być opactwo brata Adama w Buckfast w Anglii.
 • To dobrze, że ocalały pszczoły kochane.
  To jedne z najważniejszych i najpracowitszych stworzeń na świecie :-)
  ~bea /2019-04-19 06:00

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...