Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 12°C 3°C Bezchmurnie
zwiń
Informacje
 • "Mroźne, zimne, lodowate powietrze"

  10-04-2019 09:11 O pogodzie mówił Tomasz Wasilewski
  Wasilewski o pogodzie w najbliższych dniach TVN24

  Ubiegła noc w wielu regionach okazała się chłodna, a nawet mroźna. Jak podał na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, za wpływ arktycznego powietrza do Polski odpowiada współpraca dwóch układów ciśnienia znad Skandynawii.

  Pogodę w Polsce kształtują dwa układy ciśnienia - niż, który znajduje się obecnie nad Estonią, oraz wyż znad Norwegii.

  - Te dwa układy tak fajnie albo niefajnie, jak kto woli, współgrają ze sobą, że zgodnie z ruchem powietrza naokoło tych układów ciśnienia napływa do nas mroźne, zimne, lodowate powietrze znad Skandynawii - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

  Ciepło ominie Polskę

  Działanie wyżu i niżu powoduje, że w wielu regionach Norwegii i Szwecji termometry wskazały aż -18 stopni Celsjusza. Mroźne, arktyczne powietrze sunie powoli na południe i oddziałuje również w Polsce. Dzisiejszej nocy mieszkańcy Szczecinka i Ostrołęki zobaczyli na termometrach -5 stopni Celsjusza.

  - Tymczasem ciepło podąża sobie zupełnie nie w nasze strony, to znaczy płynie znad Atlantyku w kierunku północnym i na razie będzie nas omijać. Natomiast to zimne powietrze, mroźne będzie docierać w dalszym ciągu - stwierdził Wasilewski.

  Jeden z frontów tego niżu, który otworzył drogę napływowi zimnych mas powietrza, znajduje się już poza granicami naszego kraju. Mimo to, jak stwierdził prezenter, pogoda nie ulegnie na razie poprawie.

  - Jest jeszcze wtórny front chłodny, który może przynieść słabe opady śniegu na północy kraju i jeszcze zimniejsze powietrze - ocenił prezenter.

  "Kwiecień plecień..."

  Kwiecień znany jest z ogromnych różnic temperatury. Wasilewski na antenie porównał historyczne rekordy w tym miesiącu.

  Najwyższa temperatura pojawiła się w 2012 roku w Słupcy i sięgnęła aż 32,5 st. C. Z kolei najniższą odnotowano w 1929 roku w Siedlcach, gdzie słupki rtęci na termometrach wskazały -18,7 stopni Celsjusza.

  - To jest zakres możliwości kwietnia w naszym klimacie - dodał prezenter.

  Całość rozmowy zobaczysz tutaj:

 • Arktyczny chłód
  Szkoda,że taka sytuacja baryczna na mapach utworzyła się dopiero w kwietniu. Gdyby to było trzy miesiące wcześniej,w styczniu, poczulibyśmy ''smak'' prawdziwej zimy,jak za dawnych lat.
  ~Lech /2019-04-10 19:26

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...