Informacje
 • Łazik Curiosity dostał się do krateru Gale

  10-04-2019 12:28 Przełom w badaniach nad Marsem
  Diabełek pyłowy na Marsie NASA/JPL-Caltech

  Rozpoczyna się nowy etap w nauce i badaniach nad Czerwoną Planetą. Po siedmiu latach od lądowania na powierzchni Marsa łazik Curiosity może rozpocząć eksplorację.

  Łazik Curiosity właśnie rozpoczyna przełomowy etap swojej misji na Marsie. Prawie siedem lat po wylądowaniu na Czerwonej Planecie dotarł do krateru, który NASA wybrała na miejsce badań.

  Jak poinformował zespół kierujący łazikiem, w końcu Curiosity dostał się pod powierzchnię gliny zalegającej w kraterze Gale i może rozpocząć badania. Łazik będzie analizować skład skał, żeby dowiedzieć się więcej o tym regionie Marsa.

  - To moment, na który misja czekała, odkąd krater Gale został wybrany na nasze miejsce badań - powiedział członek zespołu Curiosity Scott Guzewich.

  Geologiczna historia Marsa

  Marsjański krater Gale ma średnicę 154 kilometrów. Został nazwany na cześć australijskiego astronoma amatora Waltera Gale'a. Krater powstał prawdopodobnie w wyniku uderzenia meteoru około 3,5-3,8 miliarda lat temu. W jego wnętrzu znajduje się góra Aeolis Mons o wysokości około 5,5 kilometra. Ponieważ warstwowa struktura góry może zawierać długą sekwencję osadów, które obrazują geologiczną historia Marsa, to właśnie ten krater w 2011 roku został wybrany na miejsce docelowe badań łazika Curiosty.

  Badanie związków

  Według NASA, w zamierzchłej przeszłości prawdopodobnie w kraterze była woda. Świadczyć o tym mają substancje, znajdujące się w okolicy krateru.

  - Niektóre materiały znajdujące się w glinie i osadzie na dnie krateru mogą doskonale wpasować się w związki organiczne i chronić je przed utlenianiem - zakładali w 2011 roku przedstawiciele NASA.

  Teraz łazik ma szansę przyjrzeć się im bliżej. Przetrwał - mimo licznych perypetii i usterek na przykład  awarii kół. To czas wielkich emocji dla naukowców i pasjonatów Czerwonej Planety. Badania Curiosity otwierają nowy rozdział w historii badań nad Marsem.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...