Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 12°C 3°C Bezchmurnie
zwiń
Informacje
 • Od września na grypę zmarły 124 osoby

  06-04-2019 13:28 Podsumowanie tegorocznego sezonu grypowego
  "Koronawirus nie mutuje tak szybko, jak wirus grypy czy HIV" TVN24

  Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, podczas tegorocznego sezonu grypowego w Polsce odnotowano prawie 3,6 miliona zachorowań lub podejrzeń zachorowań. Zmarły 124 osoby, u których stwierdzono obecność wirusa grypy.

  Od 1 września do 31 marca, kiedy liczony jest tegoroczny sezon grypowy, zanotowano 3 590 026 zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę - poinformował GIS, powołując się na raporty Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Państwowego Zakładu Higieny.

  W tym czasie zarejestrowano 124 zgony osób, u których stwierdzono obecność wirusa grypy na podstawie badań wykonanych metodą RT-PCR, która wykrywa szczepy A i B grypy.

  Inspektorat ocenia, że w chwili obecnej w Polsce sytuacja epidemiologiczna nie stwarza podstaw do prowadzenia zaostrzonego nadzoru epidemiologicznego grypy ani do ogłoszenia specjalnego alertu przeciwepidemicznego.

  Poprzedni sezon

  Choć liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań jest wysoka, to mniejsza niż w tym samym okresie w sezonie 2017/2018. Od 1 września 2017 roku do końca marca 2018 roku odnotowano około 4,4 miliona zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W tym czasie odnotowano mniejszą liczbę zgonów - z powodu powikłań pogrypowych zmarło 37 osób.

  >>CZYTAJ TEŻ: PODSUMOWANIE SEZONU GRYPOWEGO 2017/2018

  Grypa objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębień w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami. Występuje przez cały rok, jedynie w mniejszym nasileniu w poszczególnych okresach, np. latem.

  W sezonie 2018/2019 zgodnie z zaleceniami opracowanymi w Europejskiej Agencji Leków na podstawie obserwacji WHO, w skład szczepionek przeciw grypie dostępnych w Europie wchodzą trzy lub cztery wirusy grypy.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...