Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 15°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Na 60 minut zgasły światła na Ziemi

  30-03-2019 21:37 Godzina dla Ziemi za nami
  Tak w 2019 roku wyglądała Godzina dla Ziemi w polskich miastach TVN24

  W sobotę o godzinie 20.30 po raz trzynasty na całym świecie na godzinę zgasły światła największych budynków użyteczności publicznej. To wszystko w ramach symbolicznej Godziny dla Ziemi WWF. W tym roku akcja w Polsce odbywa się pod hasłem #nieniszczedomu.

  - To jest akcja, która budzi świadomość. Liczymy, że z każdym rokiem więcej ludzi myśli o planecie i działa w sposób odpowiedzialny. Gdybyśmy myśleli, że akcja nie ma przełożenia na ludzkie zachowania, nie robilibyśmy tego po raz kolejny. Robią to ludzie na całym świecie - mówiła w sobotę Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka WWF Polska.

  W Polsce światło zostało wyłączone w wielu budynkach użyteczności publicznej, między innymi w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, Katowickim Spodku, Kancelarii Sejmu, czy też Muzeum Narodowym w Warszawie. Akcja objęła cały świat, zgasły Opera w Sydney, Empire State Building w Nowym Jorku czy Buckingham Palace w Londynie.

  ZOBACZ MARCINA DOROCIŃSKIEGO W KAMPANII GODZINA DLA ZIEMI

  Co możemy zrobić dla Ziemi?

  Celem akcji jest zwrócenie uwagi na zwiększenie odpowiedzialności za naszą planetę, a także budowanie w nas świadomości ekologicznej. W Polsce akcja odbywa się pod hasłem #nieniszczedomu. W skrócie chodzi o zmianę naszych nawyków, które pozwolą oszczędzać cenne surowce, takie jak woda czy energia elektryczna. W polepszeniu sytuacji naszej planety pomoże też zmiana nawyków konsumpcyjnych i ograniczanie zużywania tworzyw sztucznych.

  O swoich sposobach na polepszanie sytuacji naszej planety na co dzień opowiadali mieszkańcy Warszawy.

  Iza rezygnuje z plastikowych butelek, a ze sobą nosi plastikowy, wielorazowy bidon. - Uważam, że Godzina dla Ziemi jest bardzo ważna. Jako cały świat możemy poczuć  wspólnotę, wiedząc, że wszyscy o tej porze wyłączają świtało. To poczucie wspólnoty jest bardzo ważne - mówiła. Wspomniała o tym, że pojawia się coraz więcej warszawskich kawiarni, które wykluczają plastikowe słomki. - Wydaje się mało, ale dla planety to już jest dużo - dodała.

  Małe rzeczy też mogą być wielkie. Dla planety

  Janka Świerżyńska przestaje korzystać z plastiku i stara się jeździć rowerem albo autobusem. - Mam 18 lat i nie zrobiłam prawa jazdy specjalnie, żeby nie mieć tej możliwości, by jeździć samochodem - mówiła Świerżyńska. Jej zdaniem każda mała rzecz może pomóc. - Jako osoba, która jest bardzo zajęta, na studiach, to muszą być takie rzeczy, które mogę zrobić łatwo, ale będą miały jakiś wpływ na środowisko - dodała.

  Czasami bardzo prozaiczne rzeczy mogą być bardzo ważne. Olga Walentynowicz zwraca uwagę, by podczas mycia zębów zakręcać kran. - Jestem mamą, więc dbam o to, aby przekazywać te pozytywne nawyki dalej - mówiła. Oprócz tego proponuje, by wybrać wzięcie prysznica, niż kąpieli w wannie, co pozwoli na oszczędzanie wody. Doradza by zrezygnować z plastiku. - Na tyle, na ile jest to możliwe. Zawsze można wybrać żywność w innym opakowaniu, to jest już coraz bardziej popularne, i naprawdę da się. Wśród moich znajomych są tacy, którzy całkowicie wyeliminowali plastik i rzeczywiście dają radę, żyją, jedzą - mówiła Walentynowicz.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...