Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -16°C -12°C -20°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • "Głaszczą nas po głowach i zapewniają, że będzie dobrze. Ale powinniśmy panikować"

  29-03-2019 20:22 Berlin: manifestacja uczniów w obronie klimatu
  Tak ma się zmieniać klimat do końca wieku NASA Center for Climate Simulation/NASA Goddard SVS

  Około 10 tysięcy uczniów zgromadziło się w piątek w centrum Berlina, aby domagać się od polityków skuteczniejszych działań w walce ze zmianami klimatu. Przed Bramą Brandenburską przemawiała 16-letnia inicjatorka demonstracji przeprowadzanych w wielu krajach pod hasłem "Fridays for Future", Szwedka Greta Thunberg.

  Trzymając tablice z hasłami takimi. jak "Chcę śniegu na święta" czy "Klimat się zmienia, dlaczego my nie?", około 10 tysięcy uczniów zebrało się w piątek w parku w pobliżu głównego dworca kolejowego w Berlinie. Uczestnicy demonstracji przeszli następnie dzielnicą rządową przed Bramę Brandenburską.

  Greta Thunberg w obronie klimatu

  Po wystąpieniach aktywistów z kilku krajów europejskich, przemawiała Greta Thunberg. - Chcemy mieć przyszłość, czy żądamy zbyt wiele? To dopiero początek początku - oświadczyła 16-letnia Szwedka.

  - Starsze pokolenia nie poradziły sobie z największym kryzysem, z jakim kiedykolwiek przyszło mierzyć się ludzkości. Kiedy mówimy im, że martwimy się o przyszłość, głaszczą nas tylko po głowach i zapewniają, że wszystko będzie dobrze, żebyśmy się nie martwili. Ale powinniśmy się martwić, powinniśmy panikować - mówiła nastoletnia aktywistka.

  - Nie chodzi mi o to, żebyśmy biegali w kółko i krzyczeli, tylko o to, byśmy wyszli poza swoją strefę komfortu, bo kiedy trwa kryzys, trzeba zmienić swoje zachowanie - dodała.

  Ze sceny schodziła przy wtórze oklasków i okrzyków "Greta, Greta".

  Naukowcy poparli demonstrujących uczniów

  Później Thunberg spotkała się z naukowcami z poczdamskiego Instytutu Badań nad Klimatem.

  Ok. 26 tys. naukowców z krajów niemieckojęzycznych podpisało się w ostatnich tygodniach pod deklaracją poparcia dla demonstrujących uczniów.

  - Młodzi ludzie słusznie wskazują, że tu chodzi o międzypokoleniową sprawiedliwość. Nauka jasno pokazuje, że podjęcie lub niepodjęcie dziś działań w sprawie klimatu zdecyduje o świecie, w którym będą musiały żyć nasze dzieci i wnuki - ocenił szef Instytutu Johan Rockstrom.

  "Angelo Merkel, musisz odrobić pracę domową z klimatu"

  Organizowane co piątek protesty uczniów w ramach zapoczątkowanej przez Thunberg inicjatywy "Fridays for Future" spotkały się z pozytywną reakcją kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Oceniła ona, że "to bardzo dobra inicjatywa", choć na berlińskiej demonstracji wielu uczestników oskarżało jej rząd o niewystarczające działania w walce z globalnym ociepleniem. "Angelo Merkel, musisz odrobić pracę domową z klimatu!" - głosił jeden z transparentów.

  Rzecznik ministerstwa środowiska zaprzeczył zarzutom, jakoby Niemcy ociągały się w walce ze zmianami klimatu. Podkreślił, że rząd zamierza uchwalić w tym roku nowe cele emisyjne dla wszystkich sektorów gospodarki, by zmniejszyć emisje do 2030 roku.

  Incydent w Jenie

  Podobne protesty odbyły się w piątek w ponad 20 niemieckich miastach, ale przy o wiele mniejszej frekwencji. Do incydentu doszło w Jenie na wschodzie kraju, gdzie protest zgromadził około 40 osób. 36-letni mężczyzna podszedł do przemawiającego 17-latka, uderzył go w twarz i odebrał mu mikrofon.

  Policji miał tłumaczyć, że zdenerwował go hałas.

  Fridays for Future

  Demonstracje klimatyczne "Fridays for Future" wzięły swój początek w Szwecji, gdy Thunberg zaczęła w pojedynkę przed parlamentem w Sztokholmie domagać się szybszych i skuteczniejszych działań w walce ze zmieniającym się klimatem. Jej inicjatywa stała się inspiracją dla uczniów w innych miastach i krajach. W jej ramach uczniowie nie idą na lekcje i w czasie demonstracji domagają się od władz zdecydowanych posunięć w tej sprawie.

  W Polsce podobne manifestacje zorganizowano w piątek 15 marca w wielu miastach, w tym w Warszawie.

  W sobotę Greta Thunberg ma wziąć udział w gali przyznania niemieckich nagród filmowych i telewizyjnych Goldene Kamera, gdzie otrzyma nagrodę specjalną, przyznawaną w tym roku po raz pierwszy, za działania na rzecz ochrony klimatu.

 • I to jest właśnie kwientesencja lewackiej ideologii
  panikować wyolbrzymiając problemy piorąc mózgi najbardziej podatnej na to grupie społecznej,czyli dzieciom i młodzieży. Nie ma żadnych powodów do paniki bo nic się strasznego nie dzieje. Tak więc przestancie panikować
  ~Mieeetek /2019-03-29 23:58
 • Nie tylko młodzież, cała przyroda manifestuje
  Gdy się do życia wiosną świat budzi,przyroda pisze apel do ludzi: - To my rośliny! - To my zwierzęta!.O naszym zdrowiu nikt nie pamięta? Trujące ścieki, trujące dymy, bez tlenu rzeki ...My się dusimy! A gdy umrzemy w trującym brudzie, na martwej ziemi zginą też ludzie! Chcemy żyć z wami w zgodzie, przyjaźni, niechaj nie zabraknie wam wyobraźni!
  ~Lech /2019-03-29 23:29

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...