Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 5°C -1°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • "Największą walkę toczymy z czasem". Bilans ofiar śmiertelnych cyklonu stale rośnie

  21-03-2019 17:43 Coraz więcej ofiar śmiertelnych

  Tydzień po uderzeniu cyklonu Idai w południową Afrykę śmigłowce nieustannie latają nad zalanymi terenami, a ratownicy szukają ocalałych. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła w czwartek do 242 osób, a około 15 tysięcy nadal potrzebuje pomocy.

  Jak przekazał minister środowiska Mozambiku Celso Correia, liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć, ponieważ ratownicy wciąż znajdują ciała. - Największą walkę toczymy z czasem - dodał podczas konferencji prasowej. Podkreślił, że do tej pory udało się uratować około trzech tysięcy osób.

  W sąsiadującym z Mozambikiem Zimbabwe liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Idai wzrosła do 139, a w Malawi do 56.

  Potrzebna pomoc

  Światowy Program Żywnościowy ONZ, który koordynuje akcję pomocy, przekazał, że około 200 tysięcy mieszkańców Zimbabwe w ciągu najbliższych miesięcy będzie potrzebowało pilnej pomocy żywnościowej.

  - To ludzka katastrofa najwyższego stopnia - powiedział agencji Reutera biznesmen Graham Taylor. Opowiadał, że podczas próby powrotu z miasta Beira do domu widział "setki ciał zmyte wodą powodziową". - To, co uderzyło mnie najpierw, to liczba osób na dachach i drzewach. Można było usłyszeć, jak krzyczeli o pomoc przez wiele godzin, przez wiele dni - relacjonował.

  W związku z tym, że wody powodziowe zaczynają się cofać, minister Correia podkreślił, że priorytetem jest dostarczenie żywności i innych zasobów osobom zamieszkującym dotknięte żywiołem tereny.

  Niszczycielski żywioł

  Idai uderzył w miasto Beira w Mozambiku wiatrem osiągającym w porywach prędkość do 170 kilometrów na godzinę. Stamtąd przeniósł się do Zimbabwe i Malawi. Niszczył stojące na swojej drodze budynki i naraził życie milionów ludzi na niebezpieczeństwo.

  Ulewny deszcz sprawił, że rzeki Buzi i Pungue, których ujścia znajdują się w rejonie Beira, wylały. Skala powodzi jest ogromna - 20 marca woda pokryła powierzchnię ponad dwóch tysięcy kilometrów kwadratowych. Powodzie przyniosły kolejne zagrożenie, jakim są choroby.

  Prezydent Mozambiku Filipe Nyusi ogłosił trzydniową żałobę narodową. Podkreślił, że liczba ofiar śmiertelnych powodzi może wzrosnąć do ponad tysiąca.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...