Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 1°C 1°C 0°C Przelotne opady śniegu
zwiń
Informacje
 • Zachorowań na odrę jest 14 razy więcej niż przed rokiem. Alarmujące dane RCB

  18-03-2019 21:05 Rośnie liczba przypadków odry
  Dlaczego szczepienia przeciwko odrze są tak istotne? TVN24

  Liczba zachorowań na odrę w Polsce rośnie. Od 1 stycznia do 15 marca w Polsce odnotowano 434 przypadki tej choroby, podczas gdy w tym samym okresie w 2018 roku - 31. Dane przedstawił w poniedziałek zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz.

  "Liczba zachorowań i zapadalność na odrę cały czas jest bardzo wysoka. Od 1 stycznia do 15 marca mieliśmy 434 przypadki, w tym samym okresie w 2018 roku - 31" - napisał na Twitterze zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz.

  Z danych tych wynika, że - biorąc pod uwagę takie same okresy bieżącego i ubiegłego roku - nastąpił 14-krotny wzrost liczby zachorowań.

  Zapadalność na odrę wzrosła skokowo

  Świszcz dodał, że w tych samych okresach "zapadalność, czyli liczba nowo zarejestrowanych przypadków choroby na 100 tysięcy osób, wynosiła 1,13 a w 2018 roku - 0,08".

  Jak podawała w 2018 roku Izabela Kucharska z Głównego Inspektoratu Sanitarnego "zachorowania na odrę w Polsce są związane przede wszystkim z zawlekaniem choroby z zagranicy i w znacznym odsetku występują u osób nie będących narodowości polskiej."


  Odra w Europie

  Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Polsce całym 2018 roku zarejestrowano 339 przypadków odry, a w 2017 roku - 63.

  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że zachorowalność na odrę w Europie w 2018 r. wzrosła trzykrotnie, do rekordowych ponad 82 tysięcy przypadków.

  Najwięcej, bo ponad 53,2 tys. zachorowań, zanotowano w ubiegłym roku na Ukrainie. Na drugim miejscu była Serbia z 5 tys. zachorowań, a kolejne miejsca zajęły: Francja (2,9 tys.), Rosja (2,3 tys.) i Grecja (2,2 tys.).

   

  Co to jest odra?

  Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna wywoływana przez wirus odry (paramyxowirus). Zakażenie szerzy się drogą kropelkową i przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej chorej osoby. Objawy choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa.

  Dość częste są powikłania po odrze, lżejsze to np. zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, a poważniejsze, m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

  Odra jest najbardziej niebezpieczna dla dzieci do 5 lat i dla osób z zaburzeniami odporności. Chorują na nią głównie osoby niezaszczepione.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...