Łazik marsjański Opportunity "nie żyje" - 14-02-2019
Najdłużej działający łazik NASA na Marsie - Opportunity - został w środę oficjalnie uznany za niedziałający. Tym samym zakończyła się jego 15-letnia misja. czytaj dalej
Pył pokrył zasilające maszynę panele słoneczne, co uniemożliwiło generowanie energii niezbędnej do działania. Łączności z Opportunity nie udało się przywrócić mimo trwających kilka miesięcy prób.
Jeszcze przed burzą, między 13 maja a 10 czerwca, Opportunity zrobił 354 zdjęcia, które zdążył przesłać na Ziemię. Po połączeniu wszystkich fotografii powstała niezwykła panorama.
- Ta ostatnia panorama symbolizuje to, co sprawiło, że misja Opportunity okazała się tak niezwykła - powiedział John Callas z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA w kalifornijskiej Pasadenie.
- Na prawo od środka panoramy widać unoszący się w oddali krater Endeavour. Tuż po jego lewej stronie widać ślady łazika schodzące w dół nad horyzontem, w kierunku tworów geologicznych, które nasi naukowcy chcieli zbadać. Na samym końcu po prawej i lewej stronie znajdują się dna Doliny Wytrwałości i krateru Endeavour. Dziewicze i niezbadane czekają na wizyty przyszłych odkrywców - powiedział Callas.
Łazik wędrował po Marsie przez 15 lat, łącznie pokonując 45 kilometrów.
- Ta misja miała trwać 90 dni, a my byliśmy bardzo podekscytowani, że dostaliśmy trzy miesiące na odkrycie kilometra planety - powiedział John Callas. Jak zaznaczył, dzięki wydłużeniu misji o kilkanaście lat "udało się zrobić fenomenalne rzeczy i znacznie poszerzyć zrozumienie Czerwonej Planety".
Bliźniacze łaziki Opportunity i Spirit wylądowały na powierzchni Marsa w styczniu 2004 roku. Ich misja polegała na badaniu tego, czy na planecie kiedykolwiek istniały warunki niezbędne do podtrzymywania życia. Łaziki odkryły dowody na to, że ta hipoteza jest prawdziwa, a na pierwotnym Marsie istniała woda i żyły mikroorganizmy. Spirit działał przez sześć lat i przejechał prawie osiem kilometrów. Natomiast pokonany dystans i czas działania Opportunity uznano za rekordowe dla pojazdów kołowych poza Ziemią.
Źródło: NASA
Autor: anw/map
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!
Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...
Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...
Komentarzy 1