Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 12°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • "Pandemia grypy jest nieuchronna. Pytanie nie brzmi - czy, ale - kiedy"

  12-03-2019 05:30 Globalna strategia WHO na lata 2019-2030
  "Koronawirus nie mutuje tak szybko, jak wirus grypy czy HIV" TVN24

  Globalną strategię walki z grypą przedstawiła w poniedziałek Światowa Organizacja Zdrowia. Zdaniem tej organizacji, kolejna światowa pandemia grypy jest nieunikniona. WHO zaleciła przygotowanie się na zagrożenie i przestrzegła przed lekceważeniem ryzyka.

  Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła w poniedziałek dokument zatytułowany "Globalna strategia w sprawie grypy 2019-2030".  Zawiera on ramowe zalecenia dla samej WHO, a także poszczególnych krajów oraz organizacji partnerskich.

  Podkreślając znaczenie globalnego planu walki z tą wirusową chorobą, WHO zaznaczyła, że kolejna epidemia o światowym zasięgu jest nieuchronna, a pytanie nie brzmi, czy do niej dojdzie, ale - kiedy to się stanie.

  "Musimy być czujni i przygotowani"

  "Zagrożenie pandemią grypy jest stale obecne" - podkreślił w opublikowanym oświadczeniu Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. "Musimy być czujni i przygotowani" - dodał. Zaznaczył, że koszt wybuchu epidemii na wielką skalę będzie o wiele wyższy niż koszty prewencji.

  Ostatnia pandemia grypy została spowodowana przez wirus H1N1, który rozprzestrzeniał się w latach 2009 i 2010. Badacze ustalili, że w pierwszym roku tej pandemii co piąty człowiek na świecie został zainfekowany, a wskaźnik śmiertelności wyniósł 0,02 procent.

  Jak ostrzegają eksperci, w tym WHO, bardzo poważne jest ryzyko, że pewnego dnia nawet bardziej śmiercionośny wirus przeniesie się ze zwierząt na ludzi, zmutuje i zainfekuje setki lub tysiące osób.

  Setki tysięcy ludzi co roku umierają na grypę

  Wirusów grypy jest wiele i są one bardzo zmienne. Co roku grypa sezonowa atakuje miliardy ludzi na świecie. Liczbę groźnych przypadków tej choroby szacuje się na 3-5 milionów rocznie. Z powodu grypy i związanych z nią powikłań umiera w każdym roku 290 tysięcy do 650 tysięcy ludzi.

  Plan Światowej Organizacji Zdrowia zakłada dwutorowe działania. Z jednej strony mają one zmierzać do ochrony populacji przed coroczną grypą sezonową. W tym celu WHO rekomenduje szczepienia, sugerując to zwłaszcza pracownikom ochrony zdrowia oraz osobom o obniżonej odporności ze względu na wiek lub inne choroby.

  Drugie pole zalecanych działań to przygotowywanie się społeczeństw do pandemii.

  Rządy zachęcane są do tworzenia narodowych planów walki z grypą oraz do rozwijania lepszych narzędzi przeciwdziałania grypie, diagnozowania jej, kontrolowania rozprzestrzeniania się wirusów oraz leczenia choroby.

  GLOBALNA STRATEGIA WHO W SPRAWIE GRYPY (w języku angielskim)>>

 • Tjaaaa....
  Szczepcie się a będziecie zdrowi.... od kiedy to w koncertach farmaceutycznych pracują jasnowidzowie? Wiadomo to jaki wirus będzie się panoszył w danym sezonie grypy? Nie wiadomo. To na co się mam szczepić? Dwa fakty: zdrowy tryb życia i wypoczynek. Szczególnie kiedy już ktoś złapie jakieś paskudztwo. Niedopuszczalne jest chodzenie do pracy, szkoły i rozsiewanie zarazków. Chory siedzi w domu i odpoczywa! A w Polsce już pewnie planują obowiązkowe szczepienia na grypę. Pozdrawia osoba, która od 8 lat nie choruje na grypę.
  ~Pacia /2019-03-12 10:02

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...