Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 19°C 30°C 19°C Zachmurzenie umiarkowane i burze z piorunami
zwiń
Informacje
 • UNICEF: alarmujący wzrost zachorowań na odrę. "Katastrofalne konsekwencje dla dzieci"

  01-03-2019 12:44 Najgorzej w Brazylii, na Ukrainie i Filipinach
  Dlaczego szczepienia przeciwko odrze są tak istotne? TVN24

  Na całym świecie rośnie liczba zachorowań na odrę. Z najnowszego raportu opublikowanego przez UNICEF wynika, że w roku 2018 w porównaniu do roku 2017 wzrost przypadków osób chorych na odrę odnotowano w 98 krajach.

  Jak wynika z najnowszego raportu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), na Ukrainie, na Filipinach i w Brazylii odnotowano największy wzrost przypadków zachorowań na odrę między 2017 a 2018 rokiem.

  Na Ukrainie w 2018 roku doszło do 35120 zachorowań na tę chorobę. Zgodnie z informacjami ukraińskiego rządu, w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2019 roku odrę stwierdzono u 24042 osób.

  Na Filipinach w tym roku odnotowano już 12736 przypadków odry oraz 203 ofiary śmiertelne w porównaniu do 15599 zachorowań w ciągu całego 2018 roku.

  Łącznie według danych UNICEF w 2018 roku w porównaniu do 2017 roku liczba chorych na odrę wzrosła w 98 krajach.

  Działania na przyszłość

  - To jest ostrzeżenie. Mamy bezpieczną, efektywną i niedrogą szczepionkę przeciwko tej wysoko zaraźliwej chorobie, szczepionkę która chroni ponad milion osób co roku od dwóch dekad - powiedziała Henrietta H. Fore, dyrektor wykonawcza UNICEF. - W 2018 roku odnotowano znaczący wzrost zachorowań, a brak działań w tej sprawie będzie miał katastrofalne konsekwencje dla dzieci w przyszłości - dodała.

  Odra jest bardzo zaraźliwa, bardziej niż Ebola, gruźlica lub grypa. Rozprzestrzenia się przez powietrze i infekuje drogi oddechowe, stwarzając śmiertelne zagrożenie dla dzieci i niemowląt, które są za małe, by je zaszczepić.

  Co zrobić, by zapobiec chorobie

  Za przyczyny wzrostu zachorowań na odrę UNICEF wskazuje słaby poziom opieki medycznej, niską świadomość społeczną oraz brak zaufania do szczepionek.

  - Prawie wszystkim z tych przypadków można było zapobiec, a wciąż mamy do czynienia z zachorowaniami na odrę w miejscach, gdzie ich nie powinno być. Musimy dokładniej informować pacjentów, co pomoże zaszczepić każde dziecko - tłumaczyła Fore.

  UNICEF ma także zalecenia dla rządów, pracowników służby medycznej oraz rodziców, które pomogą w walce z odrą. Zdaniem autorów raportu, ważne jest zrozumienie, że szczepionki są bezpiecznym i efektywnym środkiem, który pozwoli tej chorobie zapobiec. UNICEF zwraca też uwagę na to, że powinno się szczepić dzieci w wieku od sześciu miesięcy do pięciu lat podczas zwiększonej fali zachorowań. Przedstawiciele UNICEF zwracają też uwagę na szkolenie pracowników służby zdrowia oraz wzmacnianie programów uodparniających.

  W Polsce szczepienie przeciw odrze jest szczepieniem obowiązkowym i podawanym w 13-15 miesiącu życia oraz szóstym roku życia.

 • szczepionki są OK
  ja dostałem w wojsku i już 60 lat nie choruję. To była super szczepionka. Ani grypy, ani odry ani kataru.Działa do dziś.
  ~Zadowolony /2019-03-01 13:02

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....