Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 23°C 12°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • Runął ponad stuletni most. Nie wytrzymał naporu rwącej rzeki

  26-02-2019 18:37 Gwałtowna pogoda na Krecie, ofiara śmiertelna

  Z wyjątkowo uciążliwą pogodą zmagają się mieszkańcy Krety, największej greckiej wyspy. Gwałtowne ulewy i silny wiatr doprowadziły do podtopień i powodzi. Pod naporem wody zawalił się 111-letni most. Jest co najmniej jedna ofiara śmiertelna żywiołu.

  Nad północną część Grecji front Oceanis - nazwany tak przez meteorologów z Obserwatorium Narodowego w Atenach - sprowadził w nocy z soboty na niedzielę prawdziwą zimę, z mrozem i obfitym śniegiem.

  Gwałtowna pogoda rozprzestrzeniła się na cały obszar kraju. Szczególnie dokuczliwa aura panuje na Krecie, największej greckiej wyspie, jednej z najbardziej wysuniętych na południe.

  40 procent rocznej normy w kilka dni

  Mieszkańcy Krety zmagają się z ulewami, gradem i silnym wiatrem. Od soboty do wtorku w pobliżu miasta Chania spadło 496 litrów na metr kwadratowy deszczu, co stanowi ponad 40 procent rocznej sumy opadów.

  W całym regionie doszło do poważnych zakłóceń w dostawach energii elektrycznej. Zajęcia w wielu szkołach zostały odwołane.

  Z powodu powodzi trzeba było ewakuować mieszkańców niektórych terenów.

  Runęły mosty

  Komunikacja na Krecie została sparaliżowana. Ulewy zalały drogi, silny wiatr spowodował zakłócenia w ruchu lotniczym. Zawieszono kursowanie większości promów.

  Runęły dwa niewielkie mosty. Najpierw naporu wody nie wytrzymał 111-letni kamienny most Keriti; zdarzenie transmitowała miejscowa stacja telewizyjna. Następnie zawaliła się część konstrukcji innego mostu, w Platanias.

  Nie żyje 61-letni rolnik

  W poniedziałek w gminie Apokoronas na Krecie wezbrana woda porwała samochód osobowy, którym jechał 61-letni rolnik. Od tego czasu ponad 30 strażaków, z pomocą policjantów i nurków, przeczesywało teren w poszukiwaniu kierowcy.

  We wtorek grecka telewizja ERT poinformowala, że na brzegu rzeki ratownicy znaleźli ciało mężczyzny.

  To nie pierwszy atak gwałtownej pogody na Krecie w tym miesiącu. W czasie wcześniejszych ulew śmierć poniosły cztery osoby.

  Gubernator Stavros Arnaoutakis ocenił, że wartość zniszczeń spowodowanych pogodą może osiągnąć dziesiątki milionów euro.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....