Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 23°C 12°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • Martwy humbak w amazońskiej dżungli

  26-02-2019 17:15 Naukowcy próbują ustalić przyczynę śmierci
  W amazońskiej dżungli odnaleziono zwłoki humbaka Bicho D'água

  W amazońskiej dżungli na północy Brazylii znaleziono ciało martwego humbaka. Naukowcy zachodzą w głowę, jak zwierzę mogło znaleźć się na trudno dostępnym, zalesionym terenie oddalonym od jego naturalnego miejsca występowania.

  Sępy krążące w powietrzu nad brazylijską wyspą Marajo przyciąnęły uwagę biologów z działającej na tym terenie organizacji pozarządowej Bicho D'agua, zajmującej się badaniami ssaków wodnych. Porośnięta wilgotnym lasem tropikalnym Marajo to największa na świecie wyspa rzeczna.

  Gdy w miniony piątek naukowcy przybyli na miejsce, znaleźli martwego humbaka - ssaka zwanego też długopłetwowcem oceanicznym (łac. Megaptera novaeangliae). To właśnie jego ciało przyciągnęło żywiące się padliną ptaki.

  Zwłoki ośmiometrowego humbaka, bez widocznych obrażeń, leżały 15 metrów od oceanu, w trudno dostępnym, porośniętym drzewami miejscu.

  Nie wiadomo, skąd tam się wziął

  Biologów z Bicho D'agua zastanowiło, w jaki sposób zwierzę się tam znalazło. Humbaki spotykane są w wodach Basenu Amazonki właściwie tylko w lecie, kiedy do tamtejszych rzek wpływa słona woda - zwierzęta te żyją bowiem w wodach morskich i oceanicznych. W zimie natomiast dżunglę nawiedzają liczne powodzie, dostarczając sporych ilości wody słodkiej.

  Badacze podejrzewają, że młody humbak - wiek zwierzęcia ocenili na około roku - podczas pływania w oceanie odłączył się od matki. Mógł zaplątać się w namorzyny, czyli formację roślinną, pokrywającą wybrzeża morskie Amazonii, a potem został wyrzucony na brzeg przez wysokie fale.

  Połknął plastik?

  Jak podaje portal Maritime Herald, humbaki poszukują jedzenia, podpływając pod plaże. Połykają wtedy znaczne ilości wody, w której można znaleźć wiele zanieczyszczeń, jak tworzywa sztuczne. Zdaniem dziennikarzy portalu, znalezione na Marajo zwierzę mogło udusić się kawałkiem plastiku.

  Dokładną przyczynę śmierci zwierzęcia pomoże ustalić sekcja zwłok.




 • mówią"życie wyszło z morza..."
  tym razem dosłownie...
  ~zydek74 /2019-02-28 13:59
 • humbak
  UFO porwało zwierzaka i porzuciło na brzegu - to samo co z krowami kiedyś:-) W Brazylii już były dziwne zdarzenia o których mówi się niewiele...
  johnny75 /2019-02-27 11:56

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....