Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 15°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • "Cukier jest szalenie uzależniający"

  24-02-2019 13:23 Ponad 25 procent społeczeństwa jest otyła
  Cukier bardzo uzależnia TVN24

  Już 70 procent mężczyzn i ponad 50 procent kobiet ma nadwagę - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 trenerka i dietetyk Edyta Litwiniuk. Opowiadała o szkodliwym działaniu cukru i o tym, jak bardzo jest on uzależniający.

  - W opinii ekspertów, skracamy sobie życie przeciętnie o 15 lat nadmiernie spożywając cukier i cierpimy z tego powodu na rozmaite choroby. To wszystko oczywiście przekłada się na wzrost zachorowalności na choroby układu krążenia, zwyrodnienia stawów kolanowych - tłumaczył Andrzej Troszyński z Narodowego Funduszu Zdrowia.

  Cukier jest jak narkotyk

  "Cukier krzepi" - tak mawiała słynna stara maksyma.

  - Jak zaczniemy już jeść cukier, to on niestety bardzo uzależnia - powiedziała w programie "Wstajesz i weekend" TVN24 trenerka i dietetyk Edyta Litwiniuk. Dodała, że często otwierając czekoladę nie kończy się na zjedzeniu jednej kosteczki. - Lepiej po prostu nie sięgać. Szczególnie, że najnowsze raporty pokazują, że te ilości są znacznie przekroczone. Cukier nie krzepi, cukier też nie krzepi dzieci - podkreśliła dietetyk.

  Cukry to węglowodany, często jego spożywanie tłumaczymy dostarczaniem organizmowi energii. - Musimy postawić na węglowodany złożone na przykład z kasz, makaronów czy ziemniaków, a całkowicie odstawić cukier przetworzony - tłumaczyła Litwiniuk.

  - Cukier jest szalenie uzależniający, jest po prostu narkotykiem. Faktycznie człowiek, który odstawi cukier, obserwuje u siebie takie objawy odstawienia, jak na jakimś detoksie narkotykowym. Warto z niego całkowicie zrezygnować. Ale jeżeli już chcemy słodzić, to warto na przykład do ciasta dodać banany zamiast takiego zwykłego białego cukru. Czy zastąpić go stewią - mówiła. Oprócz tego, można postawić na ksylitol, czyli cukier brzozowy, który jest bardziej naturalny, ale ma działania przeczyszczające, może wywoływać biegunki. - Jest super dla dzieci, bo zapobiega próchnicy lub ją leczy - tłumaczyła dietetyk. Kolejnym zamiennikiem może być erytrol.

  - Ja zawsze mimo wszystko będę namawiała, żeby odstawić cukier i żebyśmy czytali etykiety, bo niestety cukier kryje się w składzie pod różnymi nazwami - dodała. Spożycie cukru białego (czystej i skrystalizowanej sacharozy) w ostatnim czasie spadło. Jak dodaje Litwiniuk, wzrosła sprzedaż i spożycie cukru przetworzonego, czyli tego, który znajduje się w produktach ukryty pod różnymi nazwami. - Więc uważajmy na słód jęczmienny, melasę, syrop glukozowy, fruktozowy czy glukozowo-fruktozowy - mówiła.

  Często za zdrowsze jedzenie więcej płacimy. - Jak kupujemy jedzenie dla dzieci, to często to zdrowsze, bez cukru, jest dwa razy droższe niż z cukrem - mówiła dietetyk.

  To nie tylko problem dorosłych, ale i dzieci

  - Już 70 procent mężczyzn ma nadwagę i ponad 50 procent kobiet - mówiła dietetyk. Dodała, że ponad 25 procent społeczeństwa jest otyła, zarówno kobiety i mężczyźni. - I ponad 33 procent dzieci, więc to są już dane zatrważające i będą coraz większe - podkreśliła.

  - Otyłość jest przyczyną różnego rodzaju chorób począwszy od problemem z aparatem ruchu. Osobom jest po prostu ciężej się poruszać, mamy problemy z kręgosłupem, kolanami, ze wszystkimi stawami - dodała. Również pojawiają się problemy z układem krwionośnym, krążeniem, problemy z cukrzycą, insulinoopornością. Nadmierna masa ciała prowadzi do szeregu powikłań zdrowotnych.

  - Nie tylko cukier jest winnym temu, że my tyjemy, ale cały szereg różnych składników, które mamy dostarczanych, dołączanych do naszych produktów spożywczych, chociażby w postaci utwardzonego tłuszczu, ale też brak aktywności ruchowej - mówiła dietetyk.

  Jak walczyć z uzależnieniem od cukru? - To coś bardzo trudnego i krótkotrwałego, tutaj nie ma półśrodków. Trzeba sobie jasno powiedzieć: od dzisiaj przestaję słodzić albo pozwalam sobie na słodycze raz w tygodniu - zaznaczyła Litwiniuk. Ostawienie cukru to proces, który polega na różnych zmianach zachodzących w organizmie. Mogą pojawiać się na przykład bóle głowy, drżenia rąk i inne objawy ostawienia.

  Posłuchaj całej rozmowy z trenerką i dietetyk Edytą Litwiniuk:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...