Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 24°C 2°C Zachmurzenie małe
zwiń
Informacje
 • Myśleli, że wyginęły. Sensacyjne odkrycie

  22-02-2019 08:52 Nie widziano ich ponad sto lat
  Naukowcy odkryli drugi gatunek żółwia matamata Naturmuseum Senckenberg

  Na wyspach Galapagos naukowcy odnaleźli przedstawicielkę podgatunku żółwia słoniowego, który przez ponad sto lat był uznawany za wymarły - poinformowało ekwadorskie Ministerstwo Środowiska. Będą przeprowadzone badania DNA, które mają potwierdzić, czy na pewno należy ona do podgatunku Chelonoidis phantasticus.

  Samicę podgatunku Chelonoidis phantasticus odnaleziono w niedzielę na wyspie Fernandina podczas ekspedycji organizacji Giant Tortoise Restoration Initiative. Celem GTRI jest zwiększenie liczebności populacji żółwi słoniowych na Galapagos oraz przywrócenie ich w miejsca dawnego występowania.

  Wiek żółwicy oszacowano na ponad sto lat. Ostatni raz żywego osobnika tego podgatunku widziano na wyspie Fernandina w 1906 roku.

  Zbadają DNA

  Ekolodzy zabrali samicę do ośrodka hodowlanego na pobliskiej wyspie Santa Cruz. Washington Tapia, dyrektor GTRI i lider wyprawy, poinformował, że zostaną przeprowadzone badania DNA, które mają potwierdzić, czy na pewno należy ona do podgatunku Chelonoidis phantasticus.

  - To może być najważniejsze odkrycie od stu lat - podkreślił Tapia. - Było wiele badań i programów monitoringu wyspy i nie zlokalizowano żadnego osobnika, poza tymi sugestiami, które sprawiły, że sądziliśmy, że tu są żółwie - dodał.

  Nie jest jedyna?

  Specjaliści przypuszczają, że znaleziona samica nie jest jedynym żółwiem słoniowym na Fernandinie. Zaobserwowali bowiem ścieżki i tropy innych żółwi, które mogą należeć do tego podgatunku.

  - Musimy zorganizować kolejną wyprawę, żeby sprawdzić, czy jest tam inny osobnik tego podgatunku - powiedział Danny Rueda, dyrektor Parku Narodowego Galapagos. - To nas zachęca do zintensyfikowania planów badawczych i może oznaczać rozpoczęcie hodowli w celu odbudowania  tego podgatunku - dodał.

  Chelonoidis phantasticus to jeden z czternastu podgatunków żółwi słoniowych, rodzimych dla archipelagu Galapagos. Dwa z nich już wyginęły (Niger i Abingdonii). Według klasyfikacji Międzynarodowej Unii Przyrody (UICN), sześć jest krytycznie zagrożonych wyginięciem, trzy uznaje się za zagrożone, a kolejne trzy za narażone na wyginięcie.

  Najmłodsza i aktywna wulkanicznie

  W skład archipelagu Galapagos wchodzi 19 wysp, znajdujących się na Oceanie Spokojnym, około 1000 kilometrów na zachód od Ekwadoru. Fernandina jest trzecią co do wielkości i jednocześnie najmłodszą wyspą. Pozostaje również najbardziej aktywną wulkanicznie.

  Park Narodowy Galapagos został powołany w 1959 roku. W 1978 wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


   
 • ciekawy?
  Cywilizacja je zjadla jak przysmak,czlowiekowi to nie przeszkadza co ma na talerzu a jeszcze dzis wszystko jadalne.
  ~gosciu /2019-02-23 09:15
 • ziemia?
  A kto dba o wyginiecia jak nie czlowiek,upierdliwiec,powoli to i czlowiek zniknie jak tak dalej to sie potoczy ten swiat.
  ~pempek /2019-02-23 07:40
 • Zolwiowa
  supcio. Ciesze sie
  mund /2019-02-22 19:31

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...