Informacje
 • Wielu zabitych po ulewach w Peru i Boliwii

  16-02-2019 16:23 Ciężki czas dla Boliwii i Peru

  Ostatni tydzień jest wyjątkowo trudny dla wielu mieszkańców Boliwii i Peru. Przez gwałtowne opady deszczu.

  Ulewny deszcz, który nawiedził państwa Ameryki Południowej, spowodował powodzie i lawiny błotne. Jak poinformowały władze Peru, niszczycielski żywioł zebrał śmiertelne żniwo. 10 osób zginęło, a setki tysięcy pozostały bez dachu nad głową.

  11 lutego prezydent Peru Martin Vizcarra przekazał, że żywioł dotknął blisko 8000 osób. Najbardziej ucierpiały miasta Tacna i Moqyegua znajdujące się na południu kraju oraz leżący na północy region Ancash.

  Wylała rzeka

  Po intensywnych opadach deszczu wylała rzeka Hullaga. Woda zalała ulice miejscowości regionu Loreto, szpitale i domy, zmuszając mieszkańców do ewakuacji. W regionie Ancash powódź zamieniła drogi w rwące potoki. Lokalne media poinformowały, że wojsko dostarczyło pomoc humanitarną do miast Arequipa, Tacna i Moquegua.

  Dramatyczne skutki w Boliwii

  Powódź nie oszczędziła również mieszkańców Boliwii. Lokalne media przekazały, że zginęło tam co najmniej 21 osób, a 11 uznaje się za zaginione. 11 lutego Javier Zabaleta, minister obrony narodowej Boliwii, ogłosił, że w wyniku powodzi ucierpiało blisko 9600 rodzin, ponadto aż 14 gmin zadeklarowało stan klęski żywiołowej. Minister dodał również, że liczba poszkodowanych wciąż rośnie, gdyż poziom rzek w departamencie Beni w północnej Boliwii niebezpiecznie wzrasta.

  Powódź wywołana ulewnymi opadami deszczu doprowadziła do wielu zniszczeń. Lokalne media podały, że rzeki Lubribay, Porvenir i Chincha w departamencie La Paz wylały. Woda zalała ponad 50 domów i 10000 hektarów pól uprawnych. Zajęcia w szkołach zostały odwołane.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...