Informacje
 • Łazik marsjański Opportunity "nie żyje"

  14-02-2019 08:15 Opportunity działał prawie 15 lat
  Najnowsze zdjęcia Ganimedesa NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

  Najdłużej działający łazik NASA na Marsie - Opportunity - został w środę oficjalnie uznany za niedziałający. Tym samym zakończyła się jego 15-letnia misja.

  Naukowcy ogłosili w środę, że łazik Opportunity oficjalnie zakończył swoją prawie 15-letnią misję. Sześciokołowy pojazd zbudowano tak, aby działał jedynie przez trzy miesiące. Mimo to urządzenie było sprawne przez lata.

  Opportunity "uśmierciła" burza piaskowa, do której doszło w czerwcu, osiem miesięcy temu. Pył pokrył zasilające maszynę panele słoneczne, co uniemożliwiło generowanie energii niezbędnej do działania.

  Próby kontaktu

  Inżynierowie mieli nadzieję, że łazik wróci do stanu pierwotnego po oczyszczeniu się marsjańskiego nieba. Jak mówią twórcy projektu, przez osiem miesięcy podjęli ponad tysiąc prób kontaktu z nim. Postanowiono, że ostatnia seria komend wraz z piosenką Billie Holiday's "I'll Be Seeing You" nastąpi we wtorek wieczorem. Nie nadeszła żadna odpowiedź.

  Łazik wędrował po Marsie, łącznie pokonując 45 kilometrów.

  - Ta misja miała trwać 90 dni, a my byliśmy tak podekscytowani, że dostaliśmy trzy miesiące na odkrycie kilometra planety. Ale dzięki 14,5 roku i 45 kilometrom więcej zrobiliśmy fenomenalne rzeczy. Znacznie poszerzyliśmy nasze zrozumienie Czerwonej Planety - powiedział John Callas, szef projektu.

  Misja zakończona powodzeniem

  Bliźniacze łaziki Opportunity i Spirit wylądowały na powierzchni Marsa w styczniu 2004 roku. Ich misja polegała na badaniu tego, czy na planecie kiedykolwiek istniały warunki niezbędne do podtrzymywania życia. Łaziki odkryły dowody na to, że ta hipoteza jest prawdziwa, a na pierwotnym Marsie istniała woda i żyły mikroorganizmy. Spirit działał przez sześć lat i przejechał prawie osiem kilometrów. Natomiast pokonany dystans i czas działania Opportunity uznano za rekordowe dla pojazdów kołowych poza Ziemią.

 • Chcesz dowodów?
  Elon Musk wysyła tam ludzi możesz się zapisać- zobaczysz osobiście.
  peteku100 /2019-02-15 02:32
 • życie na Marsie
  " Łaziki odkryły dowody na to, że ta hipoteza jest prawdziwa, a na pierwotnym Marsie istniała woda i żyły mikroorganizmy" niesłychane. Gdzie są te dowody, gdzie to zostało opublikowane, w którym czasopiśmie naukowym?
  Pistolet /2019-02-14 08:55

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....