Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 10°C 1°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Ekspres ananasowy przechodzi przez USA. Powodzie i zaspy na ponad dwa metry

  13-02-2019 10:39 Śnieg pojawił się na Hawajach

  Zachodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych zmaga się i będzie się zmagać z ogromnymi opadami deszczu i śniegu. Za taką pogodę odpowiada zjawisko nazywane ekspresem ananasowym.

  Ekspres ananasowy, nazywany również rzeką atmosferyczną, to tunel aerodynamiczny znajdujący się około 1,5 kilometra nad ziemią. Niesie ze sobą dużą wilgoć, którą kieruje z wód Wysp Hawajskich (głównego eksportera ananasów - stąd nazwa) na wschód, w stronę kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Jego skutkiem są ulewy i śnieżyce.

  W weekend część Hawajów pokryła się śniegiem. W Portland w stanie Oregon we wtorek pojawiła się powódź spowodowana intensywnymi opadami i topniejącym śniegiem. Woda wlała się również do metra.

  - Mieliśmy dużo raportów o wodzie na drogach, dlatego niektóre musieliśmy zamknąć - oceniła kierownik do spraw komunikacji z Departamentu ds. Zagospodarowania Przestrzennego i Transportu Melissa De Lyser.

  Skutki ekspresu ananasowego mogą być odczuwalne od Seattle w stanie Waszyngton po Los Angeles w Kalifornii. Jak prognozują meteorolodzy, jego przejście może wiązać się z kolejnymi niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi.
  Ulewy, wichury, powodzie, lawiny błotne

  Jak podała Narodowa Służba Pogodowa (NWS), na obszarach w okolicach Zatoki San Francisco mogą wystąpić powodzie błyskawiczne, spowodowane opadami do ponad 200 litrów deszczu na metr kwadratowy. Pojawią się też dużo silniejsze porywy wiatru, które mogą łamać konary drzew.

  Na wschodzie, w paśmie górskim Sierra Nevada do piątku może spaść ponad 2,5 metra śniegu.

  NWS ostrzega, że w środkowych i południowych regionach Kalifornii należy spodziewać się powodzi i ewentualnych lawin błotnych. Szczególnie niebezpiecznie mogą być na terenach, które w listopadzie zostały dotknięte pożarami.

  Meteorolodzy prognozują, że w samym Los Angeles do czwartku rano spadnie nawet 50 litrów deszczu na metr kwadratowy. - Poranny dojazd do pracy może być bardzo utrudniony - ostrzegł Scott Rowe z NWS.

  Okazuje się, że tak intensywne opady mogą cieszyć. Z aury szczególnie zadowoleni są kalifornijscy rolnicy, których uprawy potrzebowały wody oraz amatorzy zimowych sportów.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...