Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 23°C 12°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • Pogodowa bomba cyklonowa nad Wielką Brytanią. Nie żyje mężczyzna

  08-02-2019 18:01 Obowiązują alerty przed silnym wiatrem
  Prędkość porywów wiatru nad Wielką Brytanią (ventusky.com | wideo bez dźwięku) Ventusky.com

  Nad Wielką Brytanią szaleje Erik. Prędkość porywów wiatru dochodzi do ponad 130 kilometrów na godzinę.

  Z powodu silnego wiatru w mieście Buckfastleigh w hrabstwie Devon na dwa samochody spadło drzewo. Zginął 50-letni mężczyzna. Znajdująca się w drugim aucie dwudziestolatka trafiła do szpitala z niewielkimi obrażeniami.

  Burza Erik, nazwana tak przez służby pogodowe Irlandii, powstała w wyniku gwałtownej cyklogenezy, pogodowej bomby cyklonowej. O takim zjawisku mówi się, gdy ciśnienie w niżu średnich szerokości geograficznej spada o co najmniej 24 hektopasakle na dobę.

  Alerty w niektórych regionach

  Brytyjskie służby pogodowe MetOffice poinformowały po godzinie 16 w piątek, że najsilniejsze porywy wiatru - 135 kilometrów na godzinę - odnotowano w Walii. Silnie powiało też we francuskiej Bretanii w Camaret, gdzie odnotowano wiatr o porywach do 111 km/h.

  Z powodu silnego wiatru zamknięto niektóre mosty - między inny Severn łączący hrabstwo Gloucestershire z południową Walią.

  U wybrzeża Kanału La Manche i w Irlandii Północnej obowiązują alerty meteorologiczne pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Na północy Szkocji może mocno popadać - lokalnie nawet do 60 litrów deszczu na metr kwadratowy. W sobotę do godziny 15 ostrzeżenie przed silnym wiatrem obejmie prawie całą Wielką Brytanię, poza regionami południowymi.

  Wietrzny koniec tygodnia

  - Porywy o prędkości 64-80 kilometrów na godzinę pozostaną nad Wielką Brytanią jeszcze w sobotę -prognozuje meteorolog amerykańskiego serwisu AccuWeather Courtney Travis. Dodała, że w części Irlandii Północnej, Irlandii oraz u zachodnich wybrzeży Walii, w Anglii i przy południowo-zachodniej Szkocji może wiać do 96 km/h.

  Synoptycy AccuWeather prognozują również opady deszczu, które najsilniej mogą dotknąć tereny wyżynne regionu North West England, zachodniej Szkocji i południowo-zachodniej Irlandii.

  Silny wiatr może być odczuwalny w weekend także w kontynentalnej Europie - głównie w północnej Francji i krajach położonych nad Morzem Północnym.
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....