Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 4°C 8°C 3°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Północny biegun magnetyczny się przesuwa. Naukowcy dokonali korekty modelu

  06-02-2019 15:45 "Błędy w modelu były zbyt duże"
  Zorza polarna w Dakocie Północnej Reuters

  Północny biegun magnetyczny Ziemi od lat zmienia swoje miejsce. Ostatnio jednak dzieje się to w określonym kierunku i coraz szybciej.

  Północny biegun magnetyczny nieustannie się przesuwa. Tym razem jednak zamiast przemieszczać się w przypadkowych kierunkach, jak to działo się od stuleci, biegun za swój cel obrał Syberię.

  Na dodatek przyspieszył

  Naukowcy w trosce o tych, którzy poruszają się po rejonach Arktyki i potrzebują dokładnego położenia bieguna, dokonali aktualizacji, aby wskazać jego nowe położenie.

  - Wiemy z dzienników pokładowych starych statków, że w ciągu ostatnich 400 lat północny biegun magnetyczny znajdował się gdzieś na terytorium północnej Kanady. Od roku 1900 przesuwał się o kilkanaście kilometrów w tę i z powrotem - powiedział Ciaran Beggan, geofizyk z Brytyjskiego Centrum Geologicznego. - W ciągu ostatnich 50 lat zaczął kierować się na północ, a w ciągu ostatnich 30 lat zaczął dodatkowo przyspieszać - mówił. Podkreślił, że proces przesuwania się początkowo obejmował 5-10 kilometrów na rok, a w tym roku doszedł do 50-60 kilometrów.

  Potrzebna była korekta

  Naukowcy obserwują bieguny magnetyczne Ziemi, opracowując Globalny Model Pola Magnetycznego (World Magnetic Model). Finansowany jest przez amerykańskie i brytyjskie wojsko i aktualizowany co pięć lat. Właśnie dokonano najnowszej korekty.

  - Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że szczególnie na północy błędy w modelu były zbyt duże, by był przydatny dla podróżujących - powiedział Beggan, który pracuje przy WMM.

  Naukowcy podejrzewają, że ostatnie podróże północnego bieguna spowodowane są przez zjawisko zachodzące w zewnętrznym jądrze Ziemi. To tam - w płynnym żelazie i niklu, w temperaturze sięgającej blisko sześciu tysięcy stopni Celsjusza, powstaje strumień. Jest on podobny do prądu strumieniowego, który w atmosferze ziemskiej przenosi z zachodu na wschód olbrzymie masy powietrza.

  - Północny biegun magnetyczny został przechwycony przez ten strumień, który przesuwa go nad Syberię - tłumaczył Beggan. Południowy biegun magnetyczny Ziemi porusza się znacznie wolniej, bo jądro zewnętrzne zmienia się inaczej na półkuli południowej niż na północnej.

  Nie "czy" nastąpi, ale "kiedy"

  W tej chwili pole magnetyczne Ziemi stale się zmniejsza, co sprawia, że naukowcy sądzą, że w końcu dojdzie do zamiany bieguna północnego z południowym. Specjaliści zbadali próbki skał, które wskazują na to, że takie zdarzenie miało już miejsce wcześniej, ale nie w ciągu ostatnich 780 tysięcy lat.

  - Pytaniem nie jest to, czy ta zamiana nastąpi, ale to, kiedy do niej dojdzie - powiedział Daniel Lathrop, geofizyk z Uniwersytetu w Maryland. To nie stanie się jednak tak nagle - może zająć nawet tysiąc lat. Jak dodał, słabnąca siła pola magnetycznego naszej planty sprawi jednak, że może to nastąpić szybciej.

  Biegun północny, czyli południowy

  Biegun magnetyczny nie jest tożsamy z biegunem geograficznym. Bieguny geograficzne to punkty najbardziej oddalone od równika, w których zbiegają się wszystkie południki. Bieguny magnetyczne natomiast są zmienne.

  Kompas wskazuje magnetyczną północ. Ze względu na to, że przeciwne bieguny magnesu się przyciągają, strzałka z literą N tak naprawdę pokazuje południowy biegun magnetyczny. Dla ułatwienia przyjęło się, że jest on jednak nazywany magnetycznym biegunem północnym.

 • HAARP
  HAARP czyli “High-frequency Active Auroral Research Program” (Aktywna aureola Wysokiej częstotliwości fal)
  Bawcie się dalej w BOGA to napewno długo porzyjemy
  ~Nikznik /2019-02-06 21:21
 • do psorek
  "Najstarsze poglądy, mówiące, że pole magnetyczne jest wynikiem namagnesowana głębokich warstw Ziemi, zostały skrytykowane na początku XX w. po odkryciu przez Piotra Curie granicznej temperatury, powyżej której substancje przestają być ferromagnetykami. Temperatura wnętrza Ziemi jest znacznie wyższa od temperatury Curie znanych substancji.

  Teorią uznawaną obecnie za najbardziej prawdopodobną jest hipoteza zaproponowana przez Edwarda Bullarda, mówiąca, że pole magnetyczne Ziemi wywołują wirowe prądy elektryczne płynące w płynnym jądrze Ziemi. Teoria ta, zwana "samowzbudne dynamo" lub "geodynamo", znajduje poparcie w magnetohydrodynamice – uzyskuje tu uzasadnienie matematyczne w modelu zwanym dynamem magnetohydrodynamicznym.

  Obecnie uważa się, że siłą napędową geodynama są prądy konwekcyjne w płynnym jądrze Ziemi. W prądach tych, ruch obrotowy Ziemi poprzez efekt Coriolisa, wywołuje wiry działające jak jednobiegunowy generator Faradaya, wytwarzając prąd elektryczny, który wytwarza pole magnetyczne.

  Modele matematyczne, budowane w oparciu o założenia dynama magnetohydrodynamicznego, przewidują zmiany pola magnetycznego oraz utratę jego charakteru dipolowego."
  ~przezorny /2019-02-06 20:09
 • Zanikanie pola magnetycznego
  To wszystko przez ocieplenie klimatu. A po przekroczeniu temperatury Curie dla ziemskiego magnesu pole magnetyczne całkiem zaniknie. Ja to wiem, podgrzejcie sobie dowolny magnes to też zobaczycie.
  ~Psorek /2019-02-06 19:26
 • źródło nawaliło
  Cały czas tu mowa o południowym biegunie magnetycznym. Znalazłam artykuł źródłowy. To panu z guardiana się coś pomyliło.
  ~Gosia /2019-02-06 18:09
 • bedzie przebeigunowanie?
  a w csie jego trwania ziebia nie będzie chroniona przed promieniowaniem kosmicznym i wiaterm słonecznym... bedzie po cywilizacji :)
  ~stefan /2019-02-06 18:06

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...