Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 9°C 12°C 5°C Przeważnie słonecznie
zwiń
Informacje
 • Po wodach Hawajów dryfuje martwy kaszalot. Uparcie podpływa do plaż

  06-02-2019 10:30 Błąka się tam od prawie miesiąca
  Pływacz szary u wybrzeża Włoch ENEX

  Od miesiąca po wodach Hawajów dryfują zwłoki kaszalota spermacetowego. Na ciele zwierzęcia od tamtego czasu żerują żarłacze tygrysie.

  Zwłoki kaszalota spermacetowego (Physeter macrocephalus) zostały zauważone po raz pierwszy 10 stycznia w okolicach Kewalo Basin Harbor, kiedy żerowały na nich żarłacze tygrysie. Zanim ciało walenia podpłynęło do płytszych wód, hawajskie władze odholowały je na głębokie wody, na odległość 24 kilometrów od wyspy Oʻahu. Odholowanie kaszalota nie pomogło jednak na długo, bo 23 stycznia zwłoki podpłynęły do plaży w Sand Island w Honolulu. Wraz z nimi pojawiły się rekiny.

  - Żarłacze często żerują na zwłokach kaszalotów, a kiedy zbliżą się do plaży, mogą znaleźć się tam, gdzie pływają ludzie - powiedziała Kristi West, dyrektor departamentu ssaków Hawajskiego Instytutu Biologii.

  Mogą znów podpłynąć

  Naukowcy postanowili przetransportować ciało ponownie, tym razem na wody Campbell Industrial Park. Tam, z dala od ludzi, rekiny mogą się nim żywić, a naukowcy - badać.

  - Skupiamy się na analizie zawartości żołądka walenia, aby sprawdzić jego dietę. Odkryliśmy już, że zwierzę w ostatnim okresie swojego życia nic nie jadło - powiedziała West. To oznacza, że kaszalot mógł być chory i właśnie z tego powodu zmarł.

  Ponieważ wciąż istnieje ryzyko, że zwłoki podpłyną do plaży, władze doradzają mieszkańcom, by trzymali się z dala od nich.

 • Logika tytułu!
  Martwy kaszalot uparcie podpływa do plaż. Złośliwy, choć nieżywy:)
  ~Benek /2019-02-06 15:14

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...