Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 14°C 20°C 9°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Świszcz Phil przewiduje rychłe nadejście wiosny. "Kupcie kostiumy kąpielowe"

  02-02-2019 15:54 Dzień Świszcza w Pensylwanii

  Najsłynniejszy amerykański świszcz - Phil z miejscowości Punxsutawney - wyszedł w sobotę o świcie z norki i nie zobaczył swojego cienia. To oznacza, że wiosna nadejdzie szybko.

  Mimo minusowych temperatur, jak co roku tysiące osób zgromadziły się w sobotę w Punxsutawney w Pensylwanii, by na własne oczy zobaczyć prognozę świszcza (błędnie nazywanego świstakiem).

  Nie zobaczył cienia

  Legenda - podobno rodem z Niemiec - głosi, że jeśli świszcz zobaczy swój cień 2 lutego, czeka nas jeszcze długa zima, a jeśli cienia nie będzie - wkrótce przyjdzie wiosna. Po raz pierwszy przodek Phila ogłosił swoją prognozę w latach 80. XIX wieku.

  Za każdym razem rytuał wygląda tak samo: Phil wychodzi ze swej elektrycznie ogrzewanej norki w pniu drzewa na wzgórzu Gobbler's Knob, rozgląda się za swym cieniem, po czym szepcze prognozę do ucha przedstawicielowi Klubu Świszcza. Przedstawiciel przekłada to na język angielski i informuje opinię publiczną.

  - Na waszym miejscu poszedłbym kupić kostiumy kąpielowe! - powiedział jeden z członków klubu do zgromadzonych, którzy przyszli obejrzeć ceremonię.

  Przyjdzie ulga od mrozów?

  Prognoza Phila to dobra wiadomość dla Stanów Zjednoczonych, zmagających się od kilku dni z falą arktycznych mrozów. W czwartek, kiedy było najzimniej, ponad 216 milionów Amerykanów doświadczyło temperatury poniżej zera. Co najmniej 11 stanów odnotowało większe mrozy niż na północy Alaski. W związku z falą mrozów w tym tygodniu zmarły 23 osoby.

  Zwierzak stał się sławny na całym świecie dzięki filmowi "Dzień świstaka" z 1993 roku z Billem Murrayem i Andie MacDowell. • wiosna...
  przecież on nie wychodzi, oni go wyciągają, może by jeszcze spał...
  ~aaa /2019-02-02 21:50
 • Wiosna w lutym?- całkiem możliwe
  Prognoza Phila,to nie tylko dobra wiadomość dla Stanów Zjednoczonych,ale myślę, że dla całej Europy i Polski.Dzisiaj (sobota) było bardzo przyjemnie,można było poczuć wiosnę.W dalszej perspektywie lutego ani śladu zimy.Amerykański świszcz pomyślał o Polsce i przegonił nam zimę.
  ~Lech /2019-02-02 19:10
 • list
  super jak by tak było naprawde zobaczymy
  ~tdz /2019-02-02 18:26
 • Mam nadzieje
  Że zima szybko odejdzie.
  marcinponiewierski /2019-02-02 17:03

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....