Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 7°C 19°C 2°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • Silny wiatr, opady marznące, wzrosty stanów wody w rzekach. Czekają nas trudne dni w pogodzie

  30-01-2019 16:49 Prognoza zagrożeń
  Prognoza pogody na niedzielę tvnmeteo.pl

  Z najnowszej prognozy ostrzeżeń, opublikowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wynika, że w nadchodzących dniach możemy spodziewać się porywów silnego wiatru oraz marznących opadów deszczu. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne.

  Od czwartku do soboty w pogodzie może być groźnie. Synoptycy IMGW wydali prognozę zagrożeń. Mogą zostać wydane alerty pierwszego stopnia przed silnym wiatrem oraz opadami marznącymi.

  Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia, dotyczące wzrostu stanu wody na Bugu.

  Prognoza zagrożeń na czwartek

  Synoptycy IMGW prognozują, że w czwartek możemy spodziewać się silnych porywów wiatru. Ich prędkość może osiągać do 75-80 kilometrów na godzinę.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia mogą zostać wydane w województwach dolnośląskim i opolskim.

  Prognoza zagrożeń na piątek

  W piątek aura może być groźna na przeważającym obszarze kraju. W woj. dolnośląskim, opolskim i podkarpackim mogą wystąpić porywy wiatru, którego prędkość może osiągać do 80 km/h.

  Ponadto tego dnia zagrożeniem mogą stać się opady marznące. Alertów przed tym zjawiskiem należy spodziewać się w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, mazowieckim, łódzkim, lubuskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

  Prognoza zagrożeń na sobotę

  Sobota też może przynieść gwałtowną pogodę. W woj. podkarpackim, małopolskim i śląskim synoptycy IMGW prognozują, że wiatr może rozpędzić się do 80 km/h.

  Dodatkowo w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim istnieje ryzyko wystąpienia opadów marznących.

  Ostrzeżenia hydrologiczne

  IMGW wydał też alerty hydrologiczne. W związku z piętrzeniem się wody w rejonie wodowskazu we Frankopolu na Bugu może zostać przekroczony stan alarmowy. Dlatego też na terenie województw mazowieckiegolubelskiego wydano ostrzeżenia trzeciego, najwyższego, stopnia.

  Poziom wody na Bugu rośnie od wieczora 27 stycznia, kiedy wyniósł 177 centymetrów. W środę o godzinie 12 odnotowano już 341 centymetrów. Do przekroczenia stanu alarmowego brakuje dziewięciu centymetrów.

  Alert obowiązuje do godziny 12 w czwartek.

  Co to jest prognoza zagrożeń?

  Zgodnie z definicją IMGW, to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

  Co oznacza ostrzeżenie hydrologicznego trzeciego stopnia?

  Ostrzeżenia hydrologiczne wydawane są przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w trzystopniowej rosnącej skali. Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...