Informacje
 • Z powodu zimna odwołano Święto Mrozu. Termometry pokazały -38,7 stopnia

  27-01-2019 19:04 Tej zimy tak mroźno jeszcze nie było

  W niedzielę w godzinach porannych odnotowano najniższą tej zimy temperaturę w Finlandii - minus 38,7 stopnia. Z powodu silnego mrozu w mieście Kuopio odwołano tradycyjne Święto Mrozu. Na początku tygodnia temperatura może spaść nawet do -40 stopni.

  Tegoroczny finlandzki rekord zimna odnotowano w miejscowości Sodankyla (ok. 120 km na północ od Rovaniemi, popularnej wioski Świętego Mikołaja). Według meteorologów, w północno-wschodniej części Europy, w tym na północy Finlandii, skupiają się obecnie najzimniejsze masy arktycznego powietrza.

  Odwołano Święto Mrozu

  Z powodu ostrego mrozu w Kuopio, w środkowo-wschodniej części kraju zostało odwołane zaplanowane na niedzielę Święto Mrozu - tradycyjne plenerowe wydarzenie, które miało zakończyć obchodzone w mieście przez cały tydzień Dni Mrozu. Według władz miasta graniczna temperatura, przy jakiej mogłaby się odbyć impreza, to -20 stopni Celsjusza. W niedzielę przed południem termometry wskazywały około -25 stopni.

  "Uczucie przejmującego zimna potęguje też wiatr" - podkreśliły władze miasta w komunikacie. Także w środkowo-zachodniej Finlandii w mieście Seinajoki w związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi odwołane zostały zaplanowane na niedzielę wyścigi kłusaków (końskich zaprzęgów), które są jednym z popularniejszych sportów w kraju.

  Alerty przed silnym mrozem

  Fiński Instytut Meteorologii wydał ostrzeżenie przed silnym mrozem, które w sobotę obowiązywało głównie na terenie Laponii. W niedzielę alert został rozszerzony na pozostałe części kraju, podobną sytuację synoptycy prognozują na poniedziałek. Noc z niedzieli na poniedziałek może być najzimniejsza w tym sezonie zimowym. W północnych regionach będzie się utrzymywać temperatura między -30 a -40 stopni, a w południowej części kraju między -20 a -30 stopni.

  Na północy Finlandii alert meteorologiczny przed silnym mrozem wydaje się, gdy temperatura ma spaść do -30 st. C, w środkowej części kraju do -25 st. C, a na południu do -20 st. C. Zazwyczaj wydawany jest średnio kilka razy w roku.

  Rekordowe -51,5 stopnia

  Temperatura spadająca zimą do około -40 st. nie jest niczym nadzwyczajnym w Finlandii. Historyczny rekord najniższej temperatury w kraju, wynoszący -51,5 st. C, odnotowano w styczniu 1999 r. w Kittila w Laponii.

  Dotychczasowe zimowe warunki atmosferyczne nie spowodowały większych utrudnień w transporcie. Na początku ubiegłego tygodnia na obszarze metropolitarnym Helsinek wystąpiły problemy związane z awarią trakcji, wywołane przez mróz i nawiewający śnieg. Wiele pociągów miało średnio kilkudziesięciominutowe opóźnienia, a część połączeń została odwołana lub uzupełniona przez komunikację zastępczą.
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...