Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 8°C 19°C 2°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • Noc i poranek z utrudnieniami w wielu regionach kraju. Żółte alerty

  27-01-2019 21:51 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia
  Prognoza pogody na niedzielę tvnmeteo.pl

  Nadchodzące godziny będą trudne w wielu regionach Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed opadami marznącymi. Niebezpieczna aura nie ustanie w kolejnych dniach - synoptycy wydali też prognozę zagrożeń.

  W nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w poniedziałek o poranku w kilku województwach mogą występować słabe opady marznącego deszczu oraz mżawki. Te mogą sprawiać, że jezdnia oraz chodniki staną się śliskie.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty oraz prognozę zagrożeń, bo w kolejnych dniach trudne warunki mogą nie ustawać.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed opadami marznącymi w województwach:

  - pomorskim, we wszystkich powiatach. Alert będzie obowiązywał do godziny 9 w poniedziałek;

  - kujawsko-pomorskim, na terenie wszystkich powiatów. Ostrzeżenie straci ważność o godz. 9 w poniedziałek;

  - warmińsko-mazurskim, w powiatach: braniewskim, elbląskim, Elbląg, lidzbarskim, olsztyńskim, Olsztyn, nidzickim, działdowskim, ostródzkim, iławskim, nowomiejskim. W części zachodniej województwa alert będzie ważny do godziny 6 rano w poniedziałek, a w części wschodniej do godziny 8;

  - mazowieckim, we wszystkich powiatach z wyjątkiem łosickiego, siedleckiego, Siedlec oraz sokołowskiego. W części zachodniej województwa ostrzeżenie będzie obowiązywać do godziny 8 w poniedziałek, a w części środkowej - do godziny 9;

  - podlaskim, w powiatach grajewskim, kolneńskim, łomżyńskim, Łomży i zambrowskim. Alerty będą ważne do godziny 8 w poniedziałek;

  - łódzkim, na obszarze wszystkich powiatów. Alerty będą obowiązywać od godziny 22 w niedzielę do 9 rano w poniedziałek;

  - wielkopolskim, w powiatach: gnieźnieńskim, wrzesińskim, słupeckim, konińskim, Konin, kolskim, tureckim, kaliskim, Kalisz, kępińskim, ostrzeszowskim, ostrowskim, krotoszyńskim, pleszewskim, jarocińskim. Ostrzeżenie będzie ważne od godziny 22 w niedzielę do 9 rano w poniedziałek;

  - opolskim, na terenie całego województwa. Ostrzeżenie będzie obowiązywać od godziny 3 do godziny 10 w poniedziałek.

  - śląskim, na terenie całego województwa. Alert będzie obowiązywał w poniedziałek między godzinami 7 a 10;

  - małopolskim, w powiatach: miechowskim, olkuskim, krakowskim, Kraków, wielickim, myślenickim, suskim, wadowickim, oświęcimskim, chrzanowskim. Ostrzeżenie będzie ważne w poniedziałek od godziny 7 do 10.

  Ślisko i niebezpiecznie w poniedziałek

  Oprócz ostrzeżeń, synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali prognozę zagrożeń. W poniedziałek we wszystkich województwach z wyjątkiem lubuskiego i zachodniopomorskiego mogą zostać wydane ostrzeżenia przed wystąpieniem marznących opadów.

  W woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim mogą dodatkowo zostać wydane alerty przed oblodzeniami.

  Kontynuacja niebezpiecznej aury

  We wtorek także może zrobić się groźnie. W woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim spodziewane jest wystąpienie oblodzeń na drogach i chodnikach.

  Oprócz tego, w woj. wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, łódzkim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim istnieje ryzyko wystąpienia opadów marznących.

  Czym są ostrzeżenia pierwszego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Jest to prognoza na okres trzech kolejnych dni, zawierająca informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego. Jeżeli w tym czasie sytuacja pogodowa rozwinie się w przewidywanym wcześniej, niekorzystnym kierunku, zostanie wydane ostrzeżenie meteorologiczne.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...