Informacje

 • Południe Polski dusi się w smogu. Jest fatalnie

  21-01-2019 19:35 Sprawdź jakość powietrza w Twoim regionie
  Prognoza pogody na niedzielę tvnmeteo.pl

  Jakość powietrza na południu Polski jest fatalna.

  SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ AKTUALNĄ JAKOŚĆ POWIETRZA W TWOIM MIEŚCIE

  W niedzielę na terenie całego województwa śląskiego jakość powietrza była zła. - Niestety na wszystkich stacjach Państwowego Monitoringu Środowiska zanotowaliśmy przekroczenie poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 mikrogramów na metr sześcienny, a na terenie powiatu wodzisławskiego wystąpiło przekroczenie poziomu informowania wynoszącego 200 mikrogramów na metr sześcienny - mówił w poniedziałek Andrzej Szczygieł, naczelnik regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. - Dzisiaj sytuacja nie jest lepsza, w dalszym ciągu notujemy wysokie stężenia pyłu - dodał.

  - Niestety w najbliższych dniach jakość powietrza nie będzie najlepsza, będą wysokie stężenia pyłów, szczególnie w godzinach wieczornych, nocnych, a więc tutaj rzeczywiście należy zachować ostrożność - podkreślił Szczygieł.

  Stężenie pyłu PM10

  W poniedziałek po godzinie 19.30 najwyższe stężenia pyłów PM10 zanotowano w miejscowościach: Wodzisław Śląski, Cieszyn, Ustroń, Bielsko-Biała, Żywiec, Sucha Beskidzka, Nowy Targ, Kraków, Skawina, Dębica. Tam powietrze było fatalne.

  Złym powietrzem oddychano między innymi w Nowym Sączu, Dusznikach-Zdroju i Tychach.

  Stężenie pyłu PM2,5

  Po godzinie 19.30 powietrze miało fatalną jakość w miejscowościach: Jawor, Katowice, Duszniki-Zdrój, Kraków, Tarnów, Dębica.

  Źle było w Mielcu, Połańcu, Wschowie i Jarosławiu.

   

  Kiedy powietrze ma dobrą jakość?

  Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3. Jeśli chodzi o stężenie pyłu PM2,5, to nie może ono przekraczać 36 µg/m3. Stężenie benzenu powinno być niższe niż 10 µg/m3.

  Pyły PM2,5 są bardziej niebezpieczne dla naszego organizmu, ponieważ docierają nie tylko do układu oddechowego, lecz także przedostają się do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostają w naszym organizmie. Zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się do powstawania nowotworów i chorób dróg oddechowych.

 • Brak świadomości
  Gdy poziom zanieczyszczenia jest wysoki i wychodząc na zewnątrz zakładam maskę antysmogową, widzę te przerażone, albo nienawistne spojrzenia. Lud się 'gapi', bo nie lubi, gdy się ktoś wyróżnia...
  ~Obcy /2019-01-21 19:50
 • SMOG
  Pasmo górskie jakie są Karpaty, blokują przewietrzenie Południowej Polski .Dlatego mamy w tym rejonie wysoką strefę smogu
  ~f362c6 /2019-01-21 13:27
 • Wczoraj byłem
  w Kotlinie Jeleniogórskiej, wyglądało to masakrycznie - jak gęsta mgła pod ośnieżonymi szczytami.
  ~jony /2019-01-21 12:22
 • dymy pachnące
  na zdjęciu widać, że to nie jest dym z czystego drewna i węgla, a z byle czego, opakowania, folia, opony, a może i jakieś odpady produkcyjne, czy drewno z rozbiórki nasycone ksylamitem.
  rycho42 /2019-01-21 07:59

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...