Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 5°C 1°C Deszcz przechodzący w śnieg
zwiń
Informacje
 • Trzęsienie ziemi w Chile. Dwie ofiary śmiertelne

  20-01-2019 11:18 Miało magnitudę 6,7
  15 lat trzęsień ziemi NOAA Science On a Sphere

  Dwie osoby zginęły na skutek trzęsienia ziemi o magnitudzie szacowanej na 6,7, które w sobotę późnym wieczorem (czasu lokalnego) nawiedziło wybrzeże Chile - poinformowały chilijskie władze.

  Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w odległości około 15 kilometrów na południowy zachód od 200-tysięcznego miasta Coquimbo położonego w środkowej części Chile. Według amerykańskich służb geologicznych (United States Geological Surve - USGS) trzęsienie ziemi nastąpiło o godz. 22.32 (2.32 w Polsce), a hipocentrum wstrząsów znajdowało się na głębokości 53 kilometrów. Trzęsienie miało magnitudę 6,7. Wstrząsy były odczuwalne w stolicy kraju, Santiago.

  Początkowo władze wydały ostrzeżenie przed tsunami, co spowodowało prewencyjną ewakuację zagrożonych terenów, po krótkim czasie ostrzeżenie jednak wycofano.

  Ofiary i brak prądu

  Jak poinformowały chilijskie władze, zginęły dwie osoby. Z relacji miejscowych mediów wynika, że ofiary śmiertelne to osoby, które z powodu trzęsienia dostały ataku serca.

  Według lokalnych władz z powodu wstrząsów około 200 tysięcy mieszkańców Coquimbo i okolic zostało pozbawionych elektryczności. W niedzielę rano dostawy prądy wznowiono w pierwszych dotkniętych tym problemem miastach.

  Przełęcz Paso de Agua Negra na granicy Chile i Argentyny w niedzielę została zamknięta w ramach podjętych po trzęsieniu środków ostrożności. Władze opublikowały zdjęcia pokazujące niewielkie uszkodzenia w budynkach, np. kuchenne szafki, które pospadały ze ścian. O większych szkodach na razie nie ma informacji.

  Rejon aktywny sejsmicznie

  Chile położone jest w rejonie aktywnym sejsmicznie i co pewien czas występują tam trzęsienia ziemi. Kraj wchodzi w skład Pacyficznego Pierścienia Ognia, który jest strefą częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych. Ocenia się, że w tym pasie sejsmicznym zdarza się około 81 procent większych trzęsień ziemi w skali całego globu.

  W 1939 roku kraj nawiedziło trzęsienie o magnitudzie 7,8, na skutek którego zginęło ok. 28 tys. ludzi. Wstrząsy o sile 8,8 w skali Richtera w 2010 r. spowodowały w Chile śmierć ponad 500 osób i zniszczyły ponad 220 tys. domów.

  Najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek zarejestrowano na świecie, miało siłę 9,5 w skali Richtera i również wydarzyło się w Chile. W tym kataklizmie z 1960 r. zginęło ponad 5 tys. ludzi.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...