Informacje
 • Bawełna nie przetrwała nocy księżycowej

  17-01-2019 21:26 Temperatura spada do nawet -170 stopni Celsjusza
  Statek Chang'e 4 sfotografowany przez NASA NASA/GSFC/Arizona State University

  We wtorek świat obiegła informacja o tym, że na Księżycu wykiełkowała bawełna, której nasiona dostarczono tam na pokładzie chińskiego lądownika Chang'e 4. Jak się okazało, już wtedy roślina była martwa.

  Chang'e 4 wylądował na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca 3 stycznia 2019 roku. To pierwsza misja, której celem jest zbadanie tej strony naszego satelity.

  Na pokładzie pojazdu kosmicznego przetransportowano między innymi nasiona rzepaku, ziemniaków i bawełny. To właśnie te ostatnie zaczęły kiełkować. Umieszczone były w specjalnym kanistrze, który miał zapewnić roślinie odpowiednie warunki - powietrze, wodę i składniki odżywcze.

  Dopóki na Księżycu trwał dzień, bawełna kiełkowała. Niestety, wszystko zmieniło się z chwilą zapadnięcia księżycowej nocy. Wtedy temperatura spada do nawet -170 stopni Celsjusza, co uniemożliwiło dalszy rozwój rośliny.

  Bez energii słonecznej nie ma życia

  We wtorek Chińska Agencja Kosmiczna pochwaliła się kiełkującą bawełną. Mogliśmy zobaczyć zdjęcie zalążka rośliny. Jednak już wtedy była ona martwa.

  Zdjęcia kiełkującej rośliny pochodzą z 7 stycznia, a eksperyment został zakończony 12 stycznia, kiedy zapanowała księżycowa noc, czyli na trzy dni przed wtorkową konferencją. Brak światła słonecznego, a co za tym idzie - znaczne ochłodzenie - oznacza koniec eksperymentu.

  - Z powodu ograniczeń wagi łazika Chang'e 4 nie mogliśmy zabrać na jego pokład baterii - powiedział portalowi inkstonenews.com wiceprzewodniczący Uniwersytetu Chongqing, Liu Hanlong. Jak dodał, to uniemożliwiło kontrolowanie temperatury w kanistrze i dlatego eksperyment zakończył się niepowodzeniem.

  Profesor Xie Gengxin z Chongqing University, który zarządzał eksperymentem, spodziewał się, że roślina szybko zwiędnie. - Życie w kanistrze nie przetrwa nocy księżycowej - mówił.

  Jak wyhodować rośliny w kosmosie?

  Informacja o udanej próbie wyhodowania rośliny poza globem ziemskim zelektryzowała świat nauki. Powodzenie takiego eksperymentu pomogłoby w dalszej eksploracji kosmosu w przyszłości - w ten sposób można by hodować inne rośliny, które dałyby pożywienie astronautom i pomogłoby uniezależnić się od dostaw jedzenia z Ziemi.

 • No to nieźle...
  @Michal33, no pewnie, a Ziemia jest płaska i do tego to ona jest pępolem tego świata, a wszystko lata dookoła niej :D Mamy 2019 rok, a dalej są ludzie, którzy snują takie dziwne teorie.
  ~droopy /2019-01-19 20:13
 • -
  bo każdy gram wysłany w kosmos to dodatkowe koszty, może celem misji nie było przesyłanie obrazu hd z księżyca tylko różnego rodzaju badania a nie udowadnianie niedowiarkom, że np ziemia nie jest płaska. Sama kwestia przesyłania obrazu wysokiej jakości to też dodatkowy problem, bo wymagana jest odpowiednia przepustowość żeby takie dane przesyłać
  ~asdf /2019-01-18 22:51
 • mamy 2019 rok a jedyne co otrzymujemy to fałszywe obrazy CGI
  mamy 2019 rok a jedyne co otrzymujemy to fałszywe obrazy CGI (wygenerowane komputerowo)...przecież agencje kosmiczne mają jedne z najwiekszych dofinansowań, dlaczego na tych lądownikach, podczas wchodzenia w atmosfere, lądowania nie ma kamer go-pro z obrazem HD...no ludzie, nie wkręcajcie mi że to "niemożliwe, nie jestem inżynierem z NASA i sie nie znam"...Wszystko co otrzymujemy to obrazy CGI...w 2019 roku...gdzie kamera na księzycu ktora pokaze mi NA ŻYWO jak obraca się cała Ziemia...
  ja wiem dlaczego - bo to jest niemożliwe i nie do zrobienia bo ludzie nigdy nie opuscili Ziemii i nie opuszczą, a NASA, chinskie agencje, NSA,, JAXA, SPACEX i wszystkie inne to sciema, i wiedza o tym tylko ci na najwyzszych stopniach, reszta dostaje symulowana date i klaszcze w tych pokojach myslac ze udalo im sie postawic sonde na Marsie lol.
  ~Michal33 /2019-01-18 09:55

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...