Informacje
 • Główny lekarz weterynarii: polowania odbędą się w ośmiu województwach

  11-01-2019 21:59 W sumie w 320 obwodach łowieckich
  Tomasz Zdrojewski o rozprzestrzenianiu się epidemii afrykańskiego pomoru świń TVN24

  Polowania zbiorowe na dziki odbędą się w ośmiu województwach, w sumie w 320 obwodach łowieckich - poinformował w piątek główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk.

  W dniach 12-13, 19-20 i 26-27 stycznia mają się odbyć wzmożone polowania na dziki. Akcja tłumaczona jest koniecznością walki z afrykańskim pomorem świń (ASF).

  Jeżeli wiesz, że w twojej gminie zaplanowano odstrzał dzików, poinformuj nas o tym na Kontakt 24.

  Główny lekarz weterynarii podkreślił, że "polowania zbiorowe zsynchronizowane na dziki nie różnią się od klasycznych polowań zbiorowych na zwierzęta poza tym, że zakłada się ich wykonanie równocześnie w obwodach łowieckich sąsiadujących ze sobą powiatów".

  Jak mówił, polowania zsynchronizowane w ramach odstrzału sanitarnego dzików mają być wykonywane w pasie o szerokości kilkunastu kilometrów, na zewnątrz od stref cichych polowań. Strefa cichych polowań to pas o szerokości ok. 40 km, którego oś stanowi granica pomiędzy obszarem objętym ograniczeniami lub obszarem zagrożenia a obszarem ochronnym.

  Obszar planowanego odstrzału skoordynowanego przebiega przez część województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i obejmuje w sumie około 320 obwodów łowieckich. Stanowi to ok. 6,8 proc. obwodów łowieckich dzierżawionych przez Polski Związek Łowiecki.

  Nie strzelać do ciężarnych loch

  Polowania skoordynowane mają być wykonywane w znacznej odległości od terenów zurbanizowanych. I - jak zapewnił Niemczuk - nie ma nakazu strzelania do ciężarnych loch - to zależy od etyki myśliwych.

  Minister środowiska Henryk Kowalczyk skierował pismo do Polskiego Związku Łowieckiego oraz Lasów Państwowych, w którym rekomenduje, by myśliwi nie strzelali do ciężarnych loch oraz loch prowadzących młode - wynika z informacji zamieszczonej w piątek na Twitterze resortu. Czytaj więcej na tvnmeteo.pl.

  Szef Inspekcji Weterynaryjnej zdementował informacje, że odstrzały wielkoobszarowe mają doprowadzić do zmniejszenia populacji o 200 tysięcy sztuk. Podkreślił, że w całym sezonie łowieckim 2018/2019 (od kwietnia do marca br.) plan zakłada odstrzelenie 190 tysięcy sztuk.

  Polowania skoordynowane mają być wykonywane w soboty i w niedziele, czyli w czasie, w którym wykonywane są klasyczne polowania zbiorowe.

  Głosy sprzeciwu

  Nie brakuje głosów krytykujących ten plan.

  - Cała strategia walki z ASF w Polsce moim zdaniem jest nieprzemyślana, nieskoordynowana, trochę na zasadzie chaotycznych działań podyktowanych bieżącą polityką. Tak jest teraz z tą zmasowaną akcją odstrzału dzików - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 profesor Rafał Kowalczyk, dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk.

  Dodał, że nie powinniśmy w ten sposób walczyć z ASF, ponieważ odstrzał dzików na terenie całej Polski nie zabezpieczy nas przed rozprzestrzenieniem się wirusa.

  Protesty ekologów

  Plany odstrzału dzików wzbudziły w ostatnich dniach liczne protesty m.in. ekologów. W ich opinii, zgoda ministra środowiska na odstrzał może oznaczać wyeliminowanie tego gatunku z polskiej przyrody, a masowe zabijanie dzików wpłynie na liczebność innych gatunków i paradoksalnie może przyczynić się do rozprzestrzenienia ASF.

  W Polsce od połowy lutego 2014 roku wykryto 3317 przypadków ASF u dzików i 213 ognisk choroby u świń. Od końca września ubiegłego roku nie wykryto żadnego nowego ogniska choroby u trzody chlewnej.

  Posłuchaj rozmowy o odstrzale dzików w programie "Tak jest":

 • Choroby?
  Byly krowy szalone,przyszlo na puszcze powycinac drzewa tylko proste niby korniki wiadomo do dzis cicho dlaczego nie wiatrolomy,teraz czas na swinki choroba niby co jeszcze i jaka jeszcze plaga nas czeka,ktos robi dobre interesy ale to wyjdzie powoli.
  ~powalony /2019-01-12 16:33
 • re:
  lekarz weterynarii, rząd, myśliwi powinni odpowiadać karnie za tę bezsensowną masakrę bez uzgodnienia strategii ze światem nauki, został opublikowany list sprzeciwu środowiska naukowego
  zdelegalizować myślistwo /2019-01-12 06:18
 • pic na wode
  To proszę sobie zobaczyć na stronach internetowych gmin w zachodniopomorski
  ~Marek /2019-01-12 00:24

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....