Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 11°C 6°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • Protest Norwegów przed parlamentem.
  Żądają większego odstrzału wilków

  10-01-2019 16:16 Wilki są w Norwegii chronione prawnie
  Zdjęcia z konkursu Wildlife Photographer of the Year Wildlife Photographer of the Year

  We wtorek przed parlamentem w Oslo protestowali Norwegowie. W grudniu rząd zezwolił na odstrzał 29 wilków. Według protestujących to za mało, by zapewnić bezpieczeństwo wypasanym owcom.

  - Jesteśmy bezsilni wobec drapieżników w kwestii zapewnienia naszym zwierzętom bezpieczeństwa - powiedział Erling Semmingsen, pasterz z okręgu Hedmark. - Liczba drapieżników rośnie, zwłaszcza wilków - dodał.

  W tłumie, który chce, by odstrzelono więcej niż 29 wilków, znaleźli się między innymi reprezentanci okręgów: Akershus, Oppland, Hedmark, Østfold oraz regionu Nord-Norge (okręgi Nordland, Troms i Finnmark), w których występują wilki. Protestujący trzymali w rękach pochodnie i transparenty.

  Jak podał Norweski Związek Myśliwych i Rybaków (NJFF), z szacunków policji wynika, że protestowało około 10 tysięcy osób. Według strażaków liczba ta wahała się między 7-8 tysięcy.

  "Nie chcemy usunąć wilków"

  - Sądzimy, że rząd i ministerstwo środowiska nie w pełni rozumieją, jakie my, żyjący na obszarach zamieszkiwanych przez wilki, ponosimy konsekwencje. Nie chcemy usunąć wilków, jednak nie możemy pozwolić, na rozrost populacji - powiedział polityk Erling Aas-Eng. Dodał, że w ubiegłym roku w regionie Nord-Østerdal zginęło ponad 800 owiec.

  W opinii protestujących liczba wilków powinna wzrastać rocznie maksymalnie o 4-6 młodych osobników. Tymczasem rząd ustalił tę liczbę na poziomie 10-11 zwierząt. Specjaliści zalecili, by odstrzelić trzy stada wilków. Rząd zalecił odstrzał jednego, z okolic Slettås.

  Premier Norwegii Erna Solberg zapewnia, że rząd walczy z wilkami. - Odstrzeliliśmy więcej wilków, niż zrobił to jakikolwiek rząd od wielu lat - poinformowała.

  W ubiegłym sezonie policzono 115 wilków

  W sezonie zimowym 2017/2018 liczbę wilków w kraju oszacowano na 115 sztuk. Od 1 października do 12 grudnia w Norwegii i na terenach przygranicznych zaobserwowano około 70 wilków - podaje organizacja Nasjonal Leverandør Av Bestandstall. Zwierzęta są objęte ochroną prawną.

  Kolejne protesty planowane są na najbliższą sobotę.

 • WILKI
  A może by tak zainwestowali w porządne psy pasterskie jak w Rumunii.Tam problem jest znikomy ale ludzie są świadomi a wilków dużo.Myślalem że tylko nasze władze najchętniej by wszystko wybiły , wycieły....
  ~zdzich /2019-01-10 18:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...