Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 6°C 1°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • Żółte i pomarańczowe alerty pogodowe. "Zalecana ostrożność"

  08-01-2019 21:28 Sprawdź, gdzie obowiązują alerty
  Omenaa Mensah o pogodzie w czwartek TVN24

  Najbliższa noc oraz środowy poranek przyniosą opady śniegu. W niektórych regionach drogi i chodniki mogą być oblodzone. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed zjawiskami. W trzech województwach obowiązują alerty hydrologiczne.

  Przed intensywnymi opadami śniegu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega regiony górskie i podgórskie. Oblodzenia mogą występować od Warmii i Mazur, przez Ziemię Łódzką, po Śląsk.

  Gdzie obowiązują ostrzeżenia?

  INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU

  W województwie dolnośląskim obowiązują alerty pierwszego i drugiego stopnia.

  W powiatach: lwóweckim, jeleniogórskim i Jelenia Góra wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. Prognozuje się tam wystąpienie opadów śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej w rejonach poniżej 500 metrów nad poziomem morza od 15 cm do 30 cm, powyżej tej wysokości od 20 cm do 35 cm, miejscami do 50 cm. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 8 rano w środę.

  Alerty pierwszego stopnia wydano dla powiatów: kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, Wałbrzych i kłodzkiego. W górach powyżej 600 m n. p. m. może spaść od 10 do 20 centymetrów. Ostrzeżenie będzie ważne do godz. 8 w środę.

  Mocniej sypnąć może również w woj. śląskim w powiatach żywieckim, Bielsko-Biała, bielskim oraz cieszyńskim. Miejscami przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 15 do 20 centymetrów. Śniegu może dosypać także w woj. małopolskim w powiatach wadowickim, nowotarskim i suskim. Alerty wygasną w środę o godzinie 7.

  OBLODZENIE

  Zagrożeniem może być też oblodzenie. Ostrzeżeniami przed zjawiskiem objęto województwa:

  - warmińsko-mazurskie, gdzie wydano alerty dla powiatów: braniewskiego, Elbląga, elbląskiego, ostródzkiego, iławskiego, nowomiejskiego i działdowskiego;

  - mazowieckiego, w powiatach: żuromińskim, sierpeckim, płockim, Płock, gostynińskim;

  - łódzkiego, w większości województwa, poza powiatami: wieruszowskim, sieradzkim, poddębickim, pabianickim, zduńskowolskim, łaskim, wieluńskim, pajęczańskim i bełchatowskim;

  - świętokrzyskiego, w powiatach: włoszczowskim, koneckim, kieleckim, Kielce, jędrzejowskim,

  pińczowskim, kazimierskim;

  - małopolskim, na terenie powiatów: miechowskiego, olkuskiego, chrzanowskiego, oświęcimskiego, wadowickiego, suskiego, myślenickiego, krakowskiego, Kraków, proszowickiego, wielickiego;

  - śląskiego, wyłączając powiaty: kłobucki, lubliniecki, tarnogórski, gliwicki, Gliwice, Zabrze, raciborski, wodzisławski, rybnicki, Rybnik, Jastrzębie-Zdrój, wodzisławski.

  W tych regionach zamarzać będzie nawierzchnia dróg i chodników. Temperatura minimalna powietrza wyniesie około -1 stopnia Celsjusza, przy gruncie około -2 st. C.  Alerty będą obowiązywać od godziny 22 we wtorek do 10 w środę.

   

  Czym są ostrzeżenia pierwszego stopnia?

  Definicja IMGW podaje, że gdy obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia, "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

  Ostrzeżenia hydrologiczne

  W trzech województwach oraz w strefie przybrzeżnej obowiązują alerty drugiego stopnia.

  WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIE

  W ujściowym odcinku Odry oraz w zlewni Zalewu Szczecińskiego ze względu na prognozowany silny wiatr z sektora północnego nastąpi wzrost poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów alarmowych na Zalewie Szczecińskim. Alert będzie ważny od godziny 4 w nocy w środę do 4 w czwartek.

  Przez silny, północny wiatr wzrost poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych wystąpi również na wybrzeżu i morskich wodach wewnętrznych kraju. Ostrzeżenie będzie obowiązywało od godziny 1 w nocy w środę godziny 2 w nocy w czwartek.

  WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE

  W zlewni Baryczy prognozowane opady deszczu będą powodowały wzrosty stanów wody lokalnie do strefy wody wysokiej. W Odolanowie na Kurochu może zostać przekroczony stan ostrzegawczy. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 9 rano w środę.

  WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE

  IMGW prognozuje, że na obszarze zlewni środkowej Odry prognozowane opady deszczu będą powodowały wzrosty stanów wody na rzekach, szczególnie w obszarach położonych na wysokości 300-600 metrów nad poziomem morza. Deszcz będzie spłukiwał cienką warstwę pokrywy śnieżnej. Największe wzrosty prognozowane są w zlewniach górnej Nysy Łużyckiej, górnej Kwisy, górnego Bobru i Kaczawy, gdzie możliwe są lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych. Na rzekach nizinnych stany wody będą miały tendencję wzrostową: na Widawie w Zbytowej do stanu ostrzegawczego, w Kanclerzowicach na Sąsiecznicy powyżej stanu ostrzegawczego z możliwością przekroczenia stanu alarmowego.

  Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 9 w środę.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...