Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 0°C 0°C -2°C Przelotne opady śniegu
zwiń
Informacje
 • "Ponowny atak zimy".
  Śnieżne relacje Reporterów 24

  08-01-2019 16:35 Materiały przesyłacie na Kontakt 24
  Zima sprawia trudności na drogach (fragment "Faktów w południe") Fakty w Południe

  "Zima znów przypuściła frontalny atak" - piszecie i wysyłacie pogodowe relacje na Kontakt 24. Z powodu opadów śniegu we wtorek doszło do wielu wypadków, w tym do karambolu, w którym brało udział 17 samochodów.

  Od samego rana w wielu regionach kraju mocno pada śnieg. Zasypane są ulice miast, drogi, parki.

  "Ponowny atak zimy" - napisała Reporterka 24 Jaga, która wysłała nagranie z przysypanych śniegiem Ornontowic.

  Wiele śnieżnych zdjęć i nagrań przesyłacie na Kontakt 24

  Zamknięte przejście graniczne

  Z powodu opadów śniegu zamknięto dla ciężarówek przejście graniczne między czeskim Harrachowem a Jakuszycami (woj. dolnośląskie). Samochody ciężarowe nie mogą wjeżdżać do Polski. Z Polski do Czech ruch odbywa się normalnie. Czytaj więcej na tvn24.pl.

  Trudne warunki drogowe przyczyniły się do wypadków na autostradach: A2, A4 i A1, gdzie doszło do karambolu 17 aut. W jego wyniku sześć osób zostało poszkodowanych. Do kilku stłuczek doszło również między innymi w Warszawie i Łodzi.

  Wypadki najczęściej przez nieuwagę kierowców

  Z powodu opadów śniegu i deszczu nawierzchnia dróg jest bardzo śliska. - Przy takich warunkach możemy się spodziewać się o wiele bardziej śliskiej nawierzchni - zbliżonej do takiej, kiedy jedziemy po lodzie - powiedział podinspektor Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

  Podkreślił, że powinniśmy zachować szczególną ostrożność i pamiętać o odstępach pomiędzy pojazdami, szczególnie na trasach szybkiego ruchu. Należy dostosować prędkość do warunków panujących na drodze oraz obserwować, czy jesteśmy w stanie wykonać takie manewry, jak hamowanie czy zmiana pasa ruchu.

  - Przy większych prędkościach, 80-90 kilometrów na godzinę, może wystąpić aquaplaning. To jest taka sytuacja, kiedy opona przestaje dotykać już nawierzchni, a tym elementem, czynnikiem łączącym oponę z nawierzchnią jest woda. My wtedy właściwie płyniemy, a nie jedziemy - tłumaczył Kobryś.

  Podinspektor zaznaczył, że wypadki w trudnych warunkach drogowych zimą wynikają najczęściej z nieuwagi kierowców, w wielu przypadkach spowodowanej zbyt dużą wiarą w systemy bezpieczeństwa w pojazdach. - Takie przeświadczenie, że mam zimowe opony, systemy bezpieczeństwa czasami gubi ludzi i powoduje te zdarzenia drogowe - dodał.

  Dokładne przygotowanie samochodu do zimy

  Policjanci apelują również o odpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy w zimę. Chodzi m.in. o wymianę płynu w spryskiwaczach na taki, który będzie odporny na mróz. Sprawdzenie, czy pióra wycieraczek dostatecznie dobrze wycierają szybę. Bardzo ważną sprawą jest odśnieżenie samochodu przed wyjazdem. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być przednie szyby (w tym szyba czołowa i szyby boczne), a także lusterka. Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne.

  Zobacz pogodowe relacje, które dostajemy na Kontakt 24:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...