Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 15°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Uwaga na silny mróz. Żółte alerty i prognoza ostrzeżeń

  06-01-2019 21:10 Sprawdź, gdzie obowiązują alerty
  Omenaa Mensah o pogodzie w czwartek TVN24

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed szeregiem niebezpieczeństw pogodowych. Wydano orientacyjne prognozy zagrożeń przed intensywnymi opadami śniegu, silnym mrozem, oblodzeniem, opadami marznącymi i porywistym wiatrem.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki ostrzegają przed szeregiem niebezpieczeństw pogodowych. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia i prognoza zagrożeń.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym mrozem obowiązują w województwach:

  - warmińsko-mazurskim (w powiatach: gołdapskim, oleckim i ełckim) i podlaskim (z wyłączeniem powiatów: kolneńskiego, łomżyńskiego, Łomży, zambrowskiego, wysokomazowieckiego i siemiatyckiego), gdzie temperatura minimalna w nocy ma miejscami wynosić od -16 stopni Celsjusza do -11 st. C. W dzień natomiast osiągnie od -7 st. C do -4 st. C. Wiatr powieje ze średnią prędkością od 5 do 10 km/h. Alerty będą obowiązywać od godziny 22 w niedzielę do godz. 10 w poniedziałek;

  - śląskim (w powiatach: cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała, żywieckim), gdzie temperatura minimalna w nocy sięgnie od -16 st. C do -13 st. C, zaś w dzień od -7 st. C do -5 st. C. Wiatr osiągnie prędkość od 10 do 15 km/h. Ostrzeżenie ma być ważne od godz. 22 w niedzielę do godz. 9.30 w poniedziałek;

  - małopolskim (w powiatach: suskim, nowotarskim, tatrzańskim, nowosądeckim), gdzie prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -17 st. C do -13 st. C. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od -9 st. C do -7 st. C. Wiatr powieje ze średnią prędkością od 10 km/h do 15 km/h. Ostrzeżenie ma obowiązywać od godz. 22 w niedzielę do godz. 9.30 w poniedziałek.

  Prognoza zagrożeń

  PONIEDZIAŁEK

  W województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim i opolskim prognozuje się wystąpienie opadów marznących deszczu lub mżawki powodujących gołoledź.

  W województwach śląskim i małopolskim mogą pojawić się ostrzeżenia przed silnym mrozem. Zagrożenie szczególnie da się we znaki mieszkańcom południowych regionów.

  Alerty pojawią się między godz. 7.30 w poniedziałek a godz. 7.30 we wtorek.

  WTOREK

  W województwach zachodniopomorskim i lubuskim powieje silniejszy, zachodni, północno-zachodni i północny wiatr. IMGW prognozuje, że jego średnia prędkość sięgnie od 20 do 50 kilometrów na godzinę. W porywach może rozpędzać się do 80 km/h.

  Oblodzenia dadzą się we znaki w województwach warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Prognozuje się tam spadek temperatury powietrza poniżej 0 st. C, powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna wyniesie od -7 st. C do 1 st. C, przy gruncie od -8 st. C do 0 st. C.

  W województwach opolskim, łódzkim i świętokrzyskim prognozuje się wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu, powodującego gołoledź.

  W województwach śląskim i małopolskim, na południu synoptycy przewidują wystąpienie południowo-zachodniego wiatru o średniej prędkości od 20 do 30 km/h, który w porywach osiągnie do 65 km/h. Wiatr może tam spowodować zawieje i zamiecie śnieżne. Na południu województw wystąpią opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 10 do 20 cm. Na zachodzie województw pojawią się słabe opady marznącego deszczu, powodującego gołoledź.

  Na południu województwa podkarpackiego możliwe jest wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 20 km/h do 30 km/h, w porywach do 65 km/h, z południowego zachodu, który może spowodować zawieje i zamiecie śnieżne.

  Ostrzeżenia mogą zostać wydane między godz. 7.30 we wtorek a godz. 7.30 w środę.

  Czym są ostrzeżenia pierwszego stopnia?

  Definicja IMGW podaje, że gdy obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia, "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Według definicji IMGW, "prognoza zawiera orientacyjną informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych i nie określa dokładnego czasu wystąpienia zjawiska."

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...