Informacje
 • Alerty niemal w całym kraju. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa: uważajcie!

  20-12-2018 21:37 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia
  Prognoza pogody na piątek tvnmeteo.pl

  W nocy z czwartku na piątek wystąpią marznące opady deszczu. Na drogach i chodnikach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty w 14 województwach.

  W wielu regionach Polski prognozowana jest gołoledź. Na drogach może być niebezpiecznie ślisko. Z tego powodu synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed marznącymi opadami deszczu oraz mżawki.

  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega na swoim profilu na Twitterze: uważajcie!

  Alerty zostały wydane w województwach:

  pomorskim, kujawsko-pomorskim, ważne są we wszystkich powiatach od godziny 23 w czwartek do godz. 8 w piątek;

  - warmińsko-mazurskim, obowiązują we wszystkich powiatach poza oleckim i gołdapskim od północy do godz. 12 w piątek;

  - łódzkimopolskim, ważne są we wszystkich powiatach do godz. 6 w piątek;

  - śląskimmałopolskim, podkarpackim obowiązują we wszystkich powiatach od godz. 23 w czwartek do godz. 6 w piątek;

  - mazowieckim, ważne są we wszystkich powiatach od godz 3 do 10 w piątek;

  - świętokrzyskim, ważne są we wszystkich powiatach od godz. 1 do 7.30 w piątek;

  - lubelskim, dotyczą wszystkich powiatów od godz 3 do 10 w piątek;

  - podlaskim, we wszystkich powiatach poza: sokólskim, augustowskim, sejneńskim, suwalskim, Suwałkami. Alerty są ważne od godz. 4 do 13 w piątek;

  - wielkopolskim, ważne we wszystkich powiatach poza: czarnowsko-trzcianeckim, szamotulskim, międzychodzkim, nowotomyskim, grodziskim, wolsztyńskim, leszczyńskim, Lesznem. Ostrzeżenia obowiązują do godziny 2 w piątek;

  - dolnośląskim, obowiązuje w powiatach: zgorzeleckim, lubańskim, lwóweckim, jeleniogórskim, Jeleniej Górze, kamiennogórskim, wałbrzyskim, Wałbrzychu, kłodzkim, dzierżoniowskim, kłodzkim, ząbkowickim. Alerty ważne są do godz. 2 w piątek.

  Deszcz, silny wiatr i gołoledź

  W piątek IMGW planuje wydać alerty przed:

  - marznącymi opadami w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, podkarpackim;

  - silnym wiatrem w woj. lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim. W nocy może powiać silny wiatr o średniej prędkości od 25 do 35 kilometrów na godzinę, w porywach do 70 km/h, z zachodu i południowego zachodu;

  - intensywnymi opadami deszczu w woj. dolnośląskim. W Sudetach prognozuje się wystąpienie opadów deszczu miejscami o natężeniu umiarkowanym, o sumie od 10 do 15 litrów deszczu na metr kwadratowy, lokalnie 30 l/mkw.

  Również w sobotę mogą zostać wydane alerty przed silnym wiatrem w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim.

  Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 25 do 30 km/h, w porywach do 65 km/h. W rejonach podgórskich może rozpędzić się do 70 km/h.

  Czym są ostrzeżenia pierwszego stopnia?

  IMGW tak definiuje ostrzeżenia pierwszego stopnia: "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

  Czym jest orientacyjna prognoza zagrożeń?

  Według definicji IMGW: "prognoza zawiera orientacyjną informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych i nie określa dokładnego czasu wystąpienia zjawiska".

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...