Informacje
 • Pierwsza prognoza pogody na Boże Narodzenie. Miejscami szansa na białe święta

  13-12-2018 09:15 Prognoza pogody na święta

  Miejscami jest szansa na białe Boże Narodzenie

  Shutterstock, tvnmeteo.pl

  W święta Bożego Narodzenia w niektórych regionach ma utrzymać się lekki mróz, w innych temperatura powinna dojść do kilku stopni Celsjusza. W najnowszych prognozach pojawia się też śnieg.

  W najbliższych dniach nadejdzie odwilż - temperatura dojdzie nawet do 7-8 stopni Celsjusza, wobec czego obecnie zalegająca pokrywa śnieżna może nie dotrzymać do świąt Bożego Narodzenia. Pomimo tego w niektórych regionach jest szansa na białe święta.

  Według najnowszych wskazań modelu prognostycznego GFS, lekki mróz może trzymać w szachu zwłaszcza północny wschód kraju. To właśnie tam jest największa szansa na białą Wigilię.

  Prognoza pogody na Wigilię

  W Wigilię w większości kraju mogą wystąpić opady - na północnym zachodzie deszczu ze śniegiem, a w regionach centralnych i wschodnich słabego śniegu. Ponieważ temperatura przeważnie przekroczy zero stopni Celsjusza, śnieg może szybko topnieć.

  Temperatura maksymalna wyniesie od -2 st. C na Suwalszczyźnie, przez 1 stopień w centrum, do 4 st. C na Pomorzu Zachodnim. Wiatr powieje z północnego wschodu.

  Prognoza pogody na pierwszy dzień świąt

  W Boże Narodzenie na zachodzie i południowym zachodzie kraju może popadać przelotny śnieg. Słabe opady śniegu prognozowane są też w regionach północno-wschodnich i w centrum. Na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Ziemi Świętokrzyskiej i w Małopolsce śnieg ma popadać z natężeniem umiarkowanym.

  Temperatura maksymalna powinna wynieść od 3 st. C na Pomorzu Zachodnim, przez zero stopni w centrum, do -3 st. C na Suwalszczyźnie. Wiatr ma powiać z północy.

  Prognoza pogody na drugi dzień świąt

  W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia pogodnie może być jedynie na północnym zachodzie. Na pozostałym obszarze spodziewane są opady śniegu. Z niewielkim natężeniem powinno popadać na północnym wschodzie, w centrum i na południowym zachodzie. Silniejsze opady prognozowane są dla regionów południowo-wschodnich. Tam może utworzyć się solidna pokrywa śnieżna.

  Powinno być nieco chłodniej niż w pierwszy dzień świąt. Na wschodzie i w centrum ma utrzymać się lekki mróz - od -3 st. C na Suwalszczyźnie, przez -2 st. C na Podkarpaciu, do -1 st. C w centrum. Najcieplejszy powinien okazać się północny zachód kraju, gdzie temperatura ma osiągnąć do 3 st. C. Prognozuje się, że wiatr powieje z północnego zachodu.

  Należy pamiętać, że do Bożego Narodzenia pozostało jeszcze półtora tygodnia, wobec czego prognozy mogą się zmieniać.

 • Jaka prognoza, na 10 dni przed? Jaka szansa? Co roku tak piszecie
  A od pięciu lat nie było śniegu w większości kraju. Już nam klimat pokazał jak się ociepla i że śnieg w grudniu i mróz to już rzadkość.
  ~Nick /2018-12-14 14:33
 • Mam gdzieś białe święta. To ja odśnieżam.
  Mam gdzieś białe święta. To ja odśnieżam.
  ~oko /2018-12-14 13:24

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...