Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 1°C 2°C 0°C Przelotne opady śniegu
zwiń
Informacje
 • "Dom zaczął się trząść, zrobił się hałas". Spustoszenie po przejściu tornada

  13-12-2018 12:00 El Nino może spowodować powstanie wielu gwałtownych zjawisk
  Poważne zniszczenia w wielu stanach ENEX

  Nad niewielką miejscowością na Florydzie przeszło tornado. Kilka domów zostało uszkodzonych, a wiele drzew powalonych. Meteorolodzy przypuszczają, że to dopiero początek bardzo aktywnego sezonu tornad.

  Jerry Gambrel z miejscowości Wimauma na Florydzie zdawał sobie sprawę, że pogoda w niedzielę przyniesie gwałtowne zjawiska atmosferyczne, jednak nie przypuszczał, że nad jego domem przejdzie tornado.

  - Dom zaczął się trząść, zrobił się hałas i pomyślałem: no to ruszamy! - opowiadał mężczyzna. On, jego żona i jej siostra uciekli z domu przez okno w łazience.

  - Kiedy tornado zniknęło, powiedziałem żonie, że muszę wejść do środka i zobaczyć straty - mówił Gambrel. Zniszczone zostały altana i tył jego domu. U sąsiadów uszkodzeniu uległy dachy. Wiele drzew w okolicy zostało powalonych.

  - To drzewo stało tutaj co najmniej 60-70 lat. [Tornado - przypis redakcji] wyrwało je, jakby było niczym - przyznał Monnie Staley, porządkujący swoją posesję po przejściu żywiołu.

  Ten sezon może być bardzo aktywny

  Meteorolodzy przewidują, że to dopiero początek bardzo aktywnego sezonu na tornada. Tłumaczą to zjawiskiem El Nino, które w opinii ekspertów ma się wzmocnić. El Nino to zjawisko pogodowe i oceaniczne, które polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnej wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. Wpływa na pogodę na całym świecie, przynosząc wiele anomalii.

  Jak tłumaczył Dan Noah z amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS) z powodu El Nino nad Florydę będzie częściej napływał prąd strumieniowy (jet stream), czyli wąska strefa silnych wiatrów, występująca na wysokości 9-12 kilometrów nad Ziemią. Z tego powodu wiatr nad Florydą stanie się silniejszy, tornada mogą mieć średnicę pół kilometra i pokonywać dużo dłuższe niż zwykle trasy.
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...