Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 1°C 1°C 0°C Przelotne opady śniegu
zwiń
Informacje
 • Obumieranie raf, topnienie lodowców. Wzrost temperatury to nieodwracalne straty dla środowiska

  11-12-2018 19:13 Wiele brakuje do realizacji Porozumienia paryskiego
  "Zwyczajnie nam tego węgla zabraknie" TVN24

  Najnowsze badania wykazują, że poczyniliśmy postęp w kierunku ograniczenia globalnego ocieplenia. Naukowcy szacują jednak, że wzrost średniej temperatury będzie znacznie wyższy niż zakładane w ramach Porozumienia paryskiego dwa stopnie Celsjusza.

  Opublikowany we wtorek raport konsorcjum trzech niezależnych europejskich grup badawczych Climate Action Tracker (CAT) pokazał, że odnotowano postęp w ograniczeniu wzrostu globalnej temperatury.

  Obecne prognozy mówią o wzroście średniej temperatury o 3,3 stopnia Celsjusza do 2100 roku w stosunku do czasów przedindustrialnych. Jeszcze w zeszłym roku prognoza zakładała ocieplenie na poziomie 3,4 stopnia. Według raportu CAT, jeśli rządy wdrożą ustalone działania na rzecz klimatu, możliwe jest ograniczenie ocieplenia do trzech stopni.

  Jednak nawet wzrost o trzy stopnie może spowodować nieodwracalne straty dla środowiska - alarmuje ONZ. Obumieranie tropikalnych raf koralowych, topnienie lodowców alpejskich, zmniejszanie się letniej pokrywy lodowej w Arktyce. Niewykluczone jest też topnienie Grenlandii, co może doprowadzić do wzrostu poziomu wody w oceanach.

  Z jednej strony postęp, z drugiej krok wstecz

  W 2015 roku w Paryżu opracowano Porozumienie paryskie. 195 krajów, które przyjęły postanowienia Porozumienia, zobowiązały się do ograniczenia ocieplenia klimatu "znacznie poniżej" dwóch stopni Celsjusza do końca wieku.

  Według CAT od czasu podpisania Porozumienia w 2015 roku państwa takie jak: Argentyna, Kanada, Chile, Indie oraz kraje Unii Europejskiej idą w dobrym kierunku do ograniczenia szkodliwych emisji. Z drugiej strony między innymi: Stany Zjednoczone, Australia, Brazylia, Indonezja, Rosja i Zjednoczone Emiraty Arabskie nie poczyniły progresu lub nawet cofnęły się o kilka kroków.

  Energia odnawialna coraz tańsza

  - Ponieważ ceny energii odnawialnej spadły mniej więcej o jedną trzecią od czasu szczytu klimatycznego w Paryżu, Republika Południowej Afryki i Chile opracowują strategie rozwiązania problemu węgla, a w Indiach zaczyna się rozwijać energia odnawialna - przekazał Niklas Hohne z grupy badawczej NewClimate Institute, wchodzącej w skład CAT.

  W Katowicach trwa szczyt klimatyczny COP24, na którym przedstawiciele wielu krajów dyskutują na temat podejmowanych i koniecznych do wdrożenia działań, aby realizować postanowienia Porozumienia paryskiego. Szczyt potrwa do 14 grudnia.

 • kochani ludzie
  trujcie, rznijcie drzewa, znecajcie sie dalej nad tym co bronic sie nie moze, na nastepne pokolenia szykujecie bat, na swoje dzieci i wnuki, jakie to smutne, ze ci co rzadza bez umiaru napychaja sobie kieszenie, tylko mamona sie liczy, ale co za nia kupisz jak juz nic nie bedzie.......zostaniesz sam czlowieku ze szczurami i karaluchami, bo na nic wiecej nie zaslugujemy
  ~dzikjestdziki /2018-12-12 01:02

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...