Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 18°C 30°C 16°C Bezchmurnie
zwiń
Informacje
 • Tony odpadów i miliard karaluchów. Pół roku jedzą, potem same stają się karmą

  10-12-2018 21:08 Chiński sposób na resztki kuchenne
  Dąbrówka Wielkopolska. Wieś pełna karaluchów  

  Najpierw je słychać, potem widać. Miliony karaluchów przemykają w ciemności po stosach desek, pochłaniając tony jedzenia. To nie złowroga inwazja robali, lecz jeden z coraz powszechniejszych w Chinach sposobów utylizacji odpadków organicznych z gospodarstw domowych.

  Rozrastające się chińskie miasta produkują więcej odpadów żywnościowych niż byłyby w stanie zgromadzić na wysypiskach czy zutylizować w tradycyjny sposób. Jednym z pomysłów na uporanie się z problemem są farmy karaluchów. Owady zjadają całe góry odpadków, same stając się na koniec karmą dla zwierząt hodowlanych, w tym świń i ryb.

  Miliard karaluchów i siedem słoni

  W ośrodku utylizacji odpadów na przedmieściach Jinan, stolicy prowincji Szantung we wschodnich Chinach, panuje ciemność, a powietrze jest ciepłe i wilgotne, tak jak to lubią karaluchy. Wszystko po to, by ich kolonia była zdrowa i żarłoczna. Około miliarda karaluchów zjada tu dziennie 50 ton odpadów kuchennych. To mniej więcej tyle, ile może ważyć siedem dorosłych słoni.

  Odpadki przywożone są przed świtem i rurami dostarczane do pomieszczeń, w których przebywają karaluchy. Firma planuje otwarcie trzech kolejnych takich zakładów. Docelowo jedna trzecia kuchennych odpadków z siedmiomilionowego Jinan ma być przetwarzana w ten sposób.

  Zmienianie śmieci w zasoby

  Karaluchy zostały uznane za cenne źródło białka dla świń i innych zwierząt hodowlanych. Tym bardziej, że ze względu na epidemię afrykańskiego pomoru świń w całych Chinach obowiązuje zakaz używania resztek żywnościowych do karmienia trzody chlewnej. - Karaluchy to biotechnologiczny sposób na przetwarzanie i wykorzystywanie odpadków kuchennych - podkreśla w rozmowie z agencją Reutera szef branżowego związku producentów, Liu Yusheng.

  - To zmienianie śmieci w zasoby - tak Li Hongyi, prezeska firmy prowadzącej zakład utylizacji w Jinan, określa jej działalność.

  Maseczka z karalucha?

  Karaluchy kończą nie tylko jako karma dla zwierząt hodowlanych.

  - Wyciąg z karaluchów jest skuteczny w leczeniu owrzodzenia jamy ustnej i przewodu pokarmowego, ran skóry, a nawet raka żołądka - przekonuje Wen Jianguo, kierujący zakładem utylizacyjnym wykorzystującym karaluchy w Syczuanie. W firmie tej, kiedy karaluchy kończą swój żywot, czyli po około pół roku, są wyparzane, myte i suszone, a następnie wysyłane do ogromnego zbiornika ekstrakcyjnego.

  Prowadzone są też badania nad wykorzystaniem tych owadów do produkcji maseczek upiększających, pigułek wspomagających odchudzanie oraz środków przeciwdziałających wypadaniu włosów.

  Czy nie ma obaw, że karaluchy uciekną? Wen przyznaje, że byłyby to sceny godne filmu grozy, ale zapewnia, że są podejmowane środki, by takiemu niebezpieczeństwu zapobiec. - Mamy fosę wypełnioną wodą i zarybioną - opowiada. - Jeśli karaluchy spróbują ucieczki, wpadną do wody, a ryby je zjedzą - mówi.

 • Ciepelko?
  Odpowiadac powinien ten co to sprowadzil bisnesmen sprowadza smieci z calego swiata kasuje a podatnicy za utylizacje czyli jest przyzwolenie na nie legalny bisnes.czyli obywatel co placi podatki w tym kraju to czym jest chyba chorym
  ~piko /2018-12-11 18:13
 • brak?
  Co brak odpowiedzi
  ~gigus /2018-12-11 08:38
 • zacmienie?
  A nasze smietniki pelne robactwa sprowadzic tych ludzi jedzonko darmo i to jakie smieci z zachodu i Afryki wypasione robactwo.
  ~wykolejony /2018-12-11 08:10
 • ziemia?
  Komuny nie chcielismy a dzis tylko o Chinach komunistycznych co sie stanie to Chiny nawet przemysl przenieslismy do nich bo tanio i bylejak,tylko Chiny czy to nie jest chore,mamy smietnikow dosyc to hodujmy swinstwo.
  ~swirniety /2018-12-11 07:31
 • smietnik?
  Postarajmy sie o nasze smietniki a nie Chinskie,kazdy kraj niech dba o siebie my mamy jeden wielki smietnik wszedzie.
  ~smiec /2018-12-11 07:18

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....