Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 6°C 2°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • Węgorz utknął w nosie foki

  06-12-2018 13:10 Rzadki, ale znany już przypadek
  Znaleziono przyczynę śmierci lwów morskich ENEX

  Naukowcy z amerykańskiej organizacji NOAA już kilka razy natknęli się na mniszkę hawajską z węgorzem w nosie. Badacze mają dwie hipotezy "jak do tego dochodzi".

  Naukowcy z Programu Badań nad Mniszkami Hawajskimi NOAA (Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej) obserwują ten gatunek z rodziny fokowatych od 40 lat. Jednak to w ostatnich latach mieli okazję obserwować dość intrygujące zjawisko, jakim niewątpliwie są mniszki… z węgorzem w nosie. Jak informuje NOAA, naukowcy natknęli się na nie kilka  razy.

  "Nie wiemy, czy to po prostu dziwny przypadek, czy zjawisko, które w przyszłości będziemy obserwować częściej" - informuje NOAA na swojej stronie internetowej.

  Młodą fokę zaobserwowano latem w atolu French Frigate Shoals na Północno-Zachodnich Wyspach Hawajskich.
  Wciskają pysk w szczeliny w rafach

  Badacze nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, w jaki sposób węgorz znalazł się w nozdrzu foki. Wysuwają jednak dwie zasadnicze teorie.

  W poszukiwaniu pożywienia mniszki hawajskie wciskają pysk w szczeliny rafy koralowej, pod kamienie, grzebią też w piasku. Ich potencjalne ofiary, na przykład węgorze, lubią się chować w takich miejscach.

  Druga wysuwaną hipotezą jest ta, że foka złapała i połknęła węgorza, jednak niedługo później go zwróciła. Węgorz jednak wydostał się przez niewłaściwy otwór - przez nos, a nie przez pysk.

  Jak zapewnia NOAA, wszystkie foki w takiej dziwnej sytuacji zostały szybko złapane przez odpowiednie służby, a węgorze zostały delikatnie usunięte. Mniszki nie odniosły obrażeń i wypuszczono je na wolność.

  Operacja nie trwała nawet minuty

  Podobną interwencję przeprowadzili naukowcy z NOAA w lipcu 2016 roku. Jak napisano na Facebooku, węgorz mierzący około 60 centymetrów utknął w prawym nozdrzu foki LH02. Cała akcja wyciągania węgorza trwała 45 sekund. "To było prawie jak te magiczne sztuczki, kiedy wyciągasz coś z kapelusza" - czytamy. Foka - w przeciwieństwie do węgorza - wyszła z zabiegu bez szwanku, "nie polała się też krew".

  Mniszka hawajska to gatunek zagrożony wyginięciem, występuje jedynie w pobliżu archipelagu Hawaje. Według informacji NOAA, w 2016 roku zaobserwowano około 1400 osobników. Samice są większe od samców i dorastają do 2,4 metra, samce zaś do 2,1 metra.Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...