Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 5°C -1°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • Węgorz utknął w nosie foki

  06-12-2018 13:10 Rzadki, ale znany już przypadek
  Foki szare na francuskim wybrzeżu Reuters

  Naukowcy z amerykańskiej organizacji NOAA już kilka razy natknęli się na mniszkę hawajską z węgorzem w nosie. Badacze mają dwie hipotezy "jak do tego dochodzi".

  Naukowcy z Programu Badań nad Mniszkami Hawajskimi NOAA (Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej) obserwują ten gatunek z rodziny fokowatych od 40 lat. Jednak to w ostatnich latach mieli okazję obserwować dość intrygujące zjawisko, jakim niewątpliwie są mniszki… z węgorzem w nosie. Jak informuje NOAA, naukowcy natknęli się na nie kilka  razy.

  "Nie wiemy, czy to po prostu dziwny przypadek, czy zjawisko, które w przyszłości będziemy obserwować częściej" - informuje NOAA na swojej stronie internetowej.

  Młodą fokę zaobserwowano latem w atolu French Frigate Shoals na Północno-Zachodnich Wyspach Hawajskich.
  Wciskają pysk w szczeliny w rafach

  Badacze nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, w jaki sposób węgorz znalazł się w nozdrzu foki. Wysuwają jednak dwie zasadnicze teorie.

  W poszukiwaniu pożywienia mniszki hawajskie wciskają pysk w szczeliny rafy koralowej, pod kamienie, grzebią też w piasku. Ich potencjalne ofiary, na przykład węgorze, lubią się chować w takich miejscach.

  Druga wysuwaną hipotezą jest ta, że foka złapała i połknęła węgorza, jednak niedługo później go zwróciła. Węgorz jednak wydostał się przez niewłaściwy otwór - przez nos, a nie przez pysk.

  Jak zapewnia NOAA, wszystkie foki w takiej dziwnej sytuacji zostały szybko złapane przez odpowiednie służby, a węgorze zostały delikatnie usunięte. Mniszki nie odniosły obrażeń i wypuszczono je na wolność.

  Operacja nie trwała nawet minuty

  Podobną interwencję przeprowadzili naukowcy z NOAA w lipcu 2016 roku. Jak napisano na Facebooku, węgorz mierzący około 60 centymetrów utknął w prawym nozdrzu foki LH02. Cała akcja wyciągania węgorza trwała 45 sekund. "To było prawie jak te magiczne sztuczki, kiedy wyciągasz coś z kapelusza" - czytamy. Foka - w przeciwieństwie do węgorza - wyszła z zabiegu bez szwanku, "nie polała się też krew".

  Mniszka hawajska to gatunek zagrożony wyginięciem, występuje jedynie w pobliżu archipelagu Hawaje. Według informacji NOAA, w 2016 roku zaobserwowano około 1400 osobników. Samice są większe od samców i dorastają do 2,4 metra, samce zaś do 2,1 metra.Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...