Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 0°C 0°C 0°C Śnieg
zwiń
Informacje
 • "Coraz bardziej świadomi". Trzy czwarte Polaków zaniepokojonych zmianami klimatu

  04-12-2018 15:28 Badanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego
  "Jesteśmy na skraju katastrofy klimatycznej" TVN24

  Trzy czwarte (75 procent) polskich obywateli odczuwa zaniepokojenie zmianą klimatu. To tylko trochę mniej niż wynosi średnia dla Unii Europejskiej (78 procent). Badanie w krajach UE oraz w Stanach Zjednoczonych i Chinach przeprowadził instytut YouGov dla Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).

  Przed światową konferencją klimatyczną COP 24, Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) we współpracy z YouGov, globalną firmą zajmującą się badaniem opinii publicznej, przeprowadził pierwsze badanie nastrojów obywateli w kwestii zmiany klimatu wśród mieszkańców Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Chin.

  - Badanie dotyczące zmiany klimatu stanowi dla delegatów uczestniczących w konferencji COP24 w Katowicach ważny sygnał, że obywatele są coraz bardziej świadomi wyzwań związanych ze zmianą klimatu - skomentował wyniki badania Jonathan Taylor, wiceprezes EBI odpowiedzialny za działania w dziedzinie klimatu i ochrony środowiska.

  Trzy czwarte zaniepokojonych Europejczyków, co piąty się nie boi

  Z badania wynika, że zaniepokojenie zmianą klimatu wyraża w UE średnio 78 procent obywateli. O tym, że jest to zagrożenie dla ludzkości, przekonanych jest 59 proc. mieszkańców Unii.

  Co piąty mieszkaniec Unii Europejskiej nie boi się zmian klimatycznych. "Mimo obiecujących tendencji związanych ze świadomością zmiany klimatu w całej Europie, 20 proc. obywateli UE nadal nie wyraża zaniepokojenia tym zjawiskiem" - zauważył EBI w komunikacie.

  Podkreślił, że w porównaniu z Amerykanami i Chińczykami Europejczycy i tak lepiej rozumieją powagę problemu. "Zaniepokojenie lub obawę w związku ze zmianą klimatu wyraziło 78 proc. Europejczyków, a tylko 65 proc. Chińczyków i 63 proc. Amerykanów" - czytamy w raporcie.

  Obawa o portfel

  55 proc. Europejczyków uważa, że odczuje w swoim życiu osobistym negatywne skutki finansowe zmiany klimatu. Tego zdania jest 40 proc. Chińczyków i 45 proc. Amerykanów.

  Obywatele USA są największymi optymistami, jeśli chodzi o postrzeganie wpływu działań w dziedzinie klimatu na tworzenie miejsc pracy i wzrost gospodarczy: 26 proc. z nich uważa, że działania takie mogą mieć pozytywny wpływ na gospodarkę. Opinię tę podziela tylko 21 proc. Europejczyków i 11 proc. Chińczyków.

  Polacy w badaniach

  Trzy czwarte (75 procent) polskich obywateli odczuwa zaniepokojenie zmianą klimatu. Tylko 40 proc. uważa, że nie jest ona zagrożeniem dla ludzkości.

  W większości państw europejskich młodsze pokolenie jest bardziej świadome zmian klimatu niż starsze. W Polsce jest odwrotnie: 48 proc. Polaków w wieku 35–54 lat uważa, że zmiana klimatu jest bezpośrednim zagrożeniem dla ludzkości, natomiast wśród ludzi w wieku 18-34 ten odsetek jest niższy i wynosi 34 proc.

  60 proc. Polaków twierdzi, że zmiana klimatu wpłynie negatywnie na ich finanse. Nieco więcej niż co piąty - 22 procent - uważa, że wysiłki na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu mogą przyczynić się do wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy.

  W badaniu wzięło udział 25 000 respondentów, z reprezentatywnym panelem z każdego kraju.

  Europejski Bank Inwestycyjny, to instytucja finansowa Unii Europejskiej, działająca od 1 stycznia 1958 roku, powołana na mocy traktatu rzymskiego z 1957 o utworzeniu EWG. Jego akcjonariuszami są państwa członkowskie UE. Siedziba mieści się w Luksemburgu.

 • noo na pewno ktoś zrobił takie badanie ........
  Na pewno ktoś zrobił takie badanie całej Polski i akurat aż 75% Polaków tak samo uważa, ja myślę ze nie ma nawet 50%
  Jedno mnie jeszcze dziwi dlaczego nagle taka nagonka na ten smog, czy ktoś ma mieć jakiś zysk na tym ? Dobry zysk dla Polski to go wycofać, czyli węgiel :/ Kupić od Rosji albo od innego Państwa gaz, a im sprzedawać nasz węgiel po znacznie mniejszej cenie, bo tak sobie przerobisz tak ooo instalacje starsza na nową, nie wszystkich stać na to ludzie kończą koniec z KOŃCEM a Ci wywal nowy prawie piec nową instalację, ktoś kasę będzie zarabiał na tym na pewno.
  ROSJA 50 razy większa od Polski i to akurat przez Polskę są największe zmiany klimatu heh paranoja jakaś heh
  N o o proszę Cię .... "wiatr ma zniknąć nad Polską".... heh no ku.. ja pie..
  ~Zenko Zdrapko /2018-12-06 11:08
 • Ta pozostała jedna czwarta często pisze bzdury na tej stronie
  O tym się można szybko przekonać.
  ~Nick /2018-12-05 20:09
 • będziecie się hahać
  jak umrze milionowa ofiara malarii w Europie.

  malaria falciparum już jest w Grecji. w Portugalii jest rodzima lejszmanioza. a wy się cieszycie winogronami...
  hoipoloi /2018-12-04 21:03
 • ............... zaniepokojonych zmianami klimatu ....
  " państwo miliarderzy naszego pięknego Swiata , uczyńcie coś , zróbcie zrzutkę by ratować planetę"... I robią... Twoimi pieniędzmi.
  bryla76 /2018-12-04 18:55
 • do Zielony Jarek
  zanim wyhodujesz te swoje winogrona, to trzy cyklony miesięcznie, powodzie lub masywne pożary pozbawią Cię domu, samochodu, być może rodziny, na prysznic będziesz mógł sobie pozwolić raz na pół roku, a co będziesz miał w kranie i czym będziesz oddychał to nawet nie skomentuję. Aha, dokwaterują Ci też przymusowo do domu/mieszkania ze trzy rodziny z Trójmiasta, bo cała ludność, która przeżyje przybór mórz i notoryczne tsunami gdzieś się będzie musiała podziać...i Ty ekologów nazywasz idiotami..? a jak o Tobie świadczy ten post..??
  ~krakowianka /2018-12-04 18:31

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...