Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 22°C 23°C 11°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Kaszalot nie przeżył mimo akcji ratunkowej. "Chcą wyciągnąć go na plażę i pochować"

  25-11-2018 11:31 Przyczyną śmierci plastik?
  Kaszalot nie przeżył mimo akcji ratunkowej. "Chcą wyciągnąć go na plażę i pochować"

  Służby przeprowadzą sekcję zwłok kaszalota

  Department of Conservation

  W piątek w zatoce Doubtless na północy Nowej Zelandii znaleziony został uwięziony kaszalot spermacetowy. Jego próba uwolnienia przez służby zakończyła się niepowodzeniem, zwierzę nie przeżyło. Teraz ma zostać przeprowadzona sekcja zwłok.

  Jak poinformowała Project Jonah, pozarządowa organizacja zajmująca się ochroną zwierząt, służby nowozelandzkiego Departamentu Konserwacji w piątek po południu otrzymały zgłoszenie o wielorybie uwięzionym niedaleko zatoki Doubtless. Akcja ratunkowa ssaka trwała całą noc, ale nie udało się mu pomóc. Jak się okazało, wieloryb był kaszalotem spermacetowym. Mierzył około 15 metrów długości.

  Zostanie pochowany na plaży

  Przyczyna śmierci kaszalota nie jest znana. Zwierzę zostanie pochowane przez mieszkańców.

  - Mieszkańcy planują wciągnąć kaszalota na plażę i go pochować, zachowując lokalne tradycje - poinformowała Irene Petrove z Departamentu Konserwacji. - Członkowie lokalnego plemienia chcą dowiedzieć się, co było przyczyną jego śmierci. Pragną sprawdzić, czy w jego żołądku nie znajdował się plastik - dodała Petrove.


  Przyczyną plastik?

  Służby obawiają się, że zwierzę mogło podzielić los innego kaszalota, odnalezionego kilka dni temu u wybrzeży Indonezji. W jego żołądku znaleziono sześć kilogramów plastiku.

  - Nam ludziom Ngāti Kahu nie wolno przecinać wielorybów albo delfinów, ale w tym przypadku postanowiliśmy zmienić nasze podejście. Wszystko z powodu problemów z naszym środowiskiem naturalnym, które musimy rozwiązać - powiedział Radiu Nowa Zelandia Robert Ulrich, rzecznik plemienia Ngāti Kahu.

  - Zanieczyszczenie plastikiem w ogromnym stopniu dotyka nasze środowisko naturalne, a po części przyczynia się do tego mikroplastik, który są jeszcze groźniejszy, ponieważ połykają go mniejsze zwierzęta - dodał Ulrich.


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....