Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 23°C 23°C 12°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Wołanie o pomoc z Fidżi. "Jesteśmy ofiarami stylu życia ludzi tak zwanego pierwszego świata"

  08-11-2018 09:11 Powierzchnia Fidżi się kurczy
  Rok 2017 drugim najcieplejszym rokiem nasa.gov

  Wyspiarskie państwo Fidżi dotkliwie odczuwa zmiany klimatu. Rosnący poziom wody oceanu światowego powoduje, że powierzchnia kraju regularnie się kurczy. Mieszkańcy robią, co mogą, żeby świat usłyszał ich głos, wołający o pomoc.

  Fidżi - wyspiarskie państwo na Oceanie Spokojnym, położone na 332 wyspach i około 500 wysepkach pochodzenia wulkanicznego. Mieszka tam ponad 880 tysięcy ludzi.

  Krajobrazy Fidżi dla wielu osób są wyobrażeniem  wakacyjnego raju. Piękne plaże, bujna roślinność. Mieszkańcy jednak robią wszystko, aby świat usłyszał o Fidżi nie tylko jako o kraju, gdzie można spędzić wymarzone wakacje, a także miejscu, któremu zagraża podnoszenie się poziomu morza. Apel o pomoc wyśpiewał między innymi miejscowy chór kościelny.

  Chociaż w archipelagu wznoszą się góry wulkaniczne o wysokości nierzadko przekraczającej 1000 metrów nad poziomem morza, wiele z wysepek jest wybitnie nizinnych - ma postać atoli koralowych. Wysokość niektórych nie przekracza metra nad poziomem morza. Naukowcy przewidują, że do końca wieku właśnie o tyle wzrośnie poziom oceanu światowego.

  "Jesteśmy ofiarami zmian klimatycznych"

  - W ciągu ostatnich dziesięciu lat teren bardzo się skurczył. Nam pokazano, gdzie kiedyś była plaża, a gdzie teraz jest. Ziemia urywa się tuż przy samych domach, które były budowane dużo, dużo dalej - mówiła reporterce TVN24 Sylwii Piestrzyńskiej Martyna Skura, podróżniczka i autorka bloga "Life in 20 kg". - Mieszkańcy Fidżi zaczęli budować ze skał jakby wychodzące w morze falochrony. Tak żeby tę długą falę i prąd złamać - dodała Skura.

  Z powodu zmniejszania się powierzchni wysp przesiedleni mają zostać mieszkańcy 30 wiosek.

  - Jesteśmy ofiarami stylu życia ludzi tak zwanego pierwszego świata. Ofiarami zmian klimatycznych. To nie był boży plan. Problem jest bardzo poważny. Mamy mało czasu. Świat musi usłyszeć nasz głos - apelował arcybiskup Peter Loy Chong, ordynariusz archidiecezji Suva na Fidżi.

  - Fidżi i tak jest chyba w dobrej sytuacji o tyle, że nie są to wyspy, jak na przykład Malediwy, zupełnie na poziomie morza - mówiła podróżniczka Monika Witkowska. - Na Fidżi najwyższa góra ma ponad 1300 metrów, tak że w razie czego jest gdzie się schronić - podkreśliła.

  Kiribati "najtragiczniejszym przykładem"

  Problem podnoszącego się poziomu morza dotyczy wielu państw wyspiarskich. W niebezpieczeństwie jest między innymi Kiribati. Niektórzy mieszkańcy kraju już teraz wykupili ziemię na zagrożonym zalaniem Fidżi.

  - Mieszkańcy wysp Kiribati są najtragiczniejszym przykładem, bo tam ta woda podnosi się najbardziej - podkreślił Michał Cessanis, podróżnik z National Geographic Polska - Mówi się nawet, że Kiribati pierwsze zniknie pod wodą - zaznaczył. Woda morska zalewa wodę pitną, a zachodzące zmiany klimatyczne przyczyniają się do tragicznych susz i występowania nękających archipelag coraz silniejszych cyklonów tropikalnych.

  Zobacz materiał "Czarno na białym" o zmianach klimatu:

  Spalanie paliw kopalnych głównym winowajcą

  Większość naukowców nie ma wątpliwości, że proces ocieplania się klimatu w znacznej mierze potęguje człowiek. - Głównym winowajcą tych procesów jest spalanie paliw kopalnych, czyli ropy, gazu i węgla. Węgiel w Polsce odpowiada za zdecydowaną większość produkcji energii elektrycznej - mówi Oskar Kulig, specjalista ds. polityki klimatycznej i energetycznej z WWF Polska.

  Według naukowców ludzie muszą zrobić wszystko, co mogą, aby ograniczyć globalne ocieplenie. Na początku października opublikowano raport oenzetowskiego Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Należy dążyć do ograniczenia globalnego wzrostu temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza do końca wieku - podkreślają eksperci.

  Głównym wnioskiem, jaki wynika z raportu, jest to, że wzrost temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza będzie miał znacznie poważniejsze skutki, niż do tej pory myślano. Tę wartość należy potraktować jako ostatni próg bezpieczeństwa globalnego ocieplenia. Wcześniej, m.in. w porozumieniu paryskim, jako granicę bezpieczeństwa wskazywano dwa stopnie.

  Bez podejmowania radykalnych środków średnia globalna temperatura na Ziemi do końca tego stulecia może wzrosnąć o cztery stopnie Celsjusza.

  Jakie skutki ocieplenia klimatu odczuje Polska? Zobacz projekt "Polityka Ekologiczna Państwa 2030".

  Zobacz cały materiał

 • Paw39 to niedouczony fakenewser
  Na denge jest 1 smierc na około 1000 zachorowań na Fiji, czasami przechodzi się ją jak grypę. Nie taka ona straszna. A ilu Polaków było na Fiji wogóle? Kogo stać na taką podróż w kraju gdzie za bilet w 1 stronę trzeba wydać całą pensję ?:)
  ~AnanaKofana /2018-11-08 15:08
 • Już wkrótce czeka nas los Marsa
  Na Marsie również były Oceany i najprawdopodobniej życie. Zycie które znikło wraz z atmosferą. Czy czeka nas ten sam los? Już rozchwialiśmy cały naturalny porządek - topniejące lodowce, upały, huragany, trzęsienia ziemi...
  ~oki /2018-11-08 12:35
 • @~Paw39 Czy bredzi czy nie nie stanowi tu problemu.
  Problemem są zmiany klimatu i jak one wpływają na wszystko co nas otacza. Jeśli nie jest winny człowiek to człowiek jako istota rozumna powinien wymyślić jak je ograniczyć a nie tylko przekrzykiwać się kto jest lub nie jest winnym.
  Apokalipsik /2018-11-08 12:32
 • Do Paw39
  Ale tu nie chodzi inteligencie o to czy tam jeździć czy nie tylko o to że Ci ludzie jak tak dalej będzie to nie będą mieli gdzie mieszkać. Sam klimat to wina też człowieka i nie ważne w jakim procencie na niego wpływamy ważne jest to co możemy zrobić aby temu zapobiegać i pomóc takim miejscą jak Fidżi.
  ~Gosc /2018-11-08 12:26
 • Brednie wygaduje facet i jest bezczelny
  Człowiek wpływa na klimat w 0.05%. Nie jeździć na Fiji i tyle. Przynajmniej nie zarazi się człowiek od komarów śmiertelnym wirusem Dengue.
  ~Paw39 /2018-11-08 11:08

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....