Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 15°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Atak zimy w Hiszpanii. Utrudnienia komunikacyjne, przerwy w dostawie prądu

  30-10-2018 08:38 Francja też zasypana śniegiem
  Śnieg na Kasprowym Wierchu  

  Intensywny wiatr i opady śniegu doprowadziły do chaosu komunikacyjnego w Hiszpanii w poniedziałek. Wskutek śnieżyc zablokowane były liczne drogi i trasy kolejowe, zaś kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw domowych nie miało prądu. Zima zaskoczyła też mieszkańców Francji.

  Bardzo trudne warunki pogodowe panowały w poniedziałek w Asturii, na północy Hiszpanii, gdzie wichury spowodowały zerwanie wielu sieci elektrycznych. W poniedziałek przed południem prądu nie miało tam ponad 15 tysięcy gospodarstw domowych.

  Załamanie pogody

  W efekcie załamania pogody bez prądu były także niektóre miejscowości w Kantabrii, Galicji, Katalonii i na Balearach. Na Minorce utrzymujące się od niedzieli silne opady deszczu doprowadziły w niektórych miejscowościach do podtopień.

  Jedną z najbardziej zniszczonych gmin na Minorce jest Alaior, przez którą w niedzielę wieczorem przeszło tornado. Bez prądu na balearskiej wyspie w poniedziałek było ponad 38 tysięcy gospodarstw domowych.

  Jak poinformowała hiszpańska obrona cywilna, w poniedziałek rano w północnej Katalonii odnaleziono dwoje turystów, którzy zaginęli w niedzielę w górach podczas wycieczki.

  W szkołach odwołano lekcje

  Z powodu intensywnego opadu śniegu w różnych regionach Hiszpanii nieprzejezdnych było w poniedziałek ponad 30 tras szybkiego ruchu. Na północy kraju zamknięto też kilkanaście wyciągów narciarskich.
  W Galicji straż pożarna interweniowała nad ranem ponad 150 razy, usuwając połamane drzewa z dróg oraz linii kolejowych. Na części z nich ruch jest utrudniony z powodu zalegającego śniegu.

  Po spadku temperatury do -5 stopni Celsjusza i intensywnych śnieżycach w niektórych gminach północnej Hiszpanii, głównie w Asturii i Kantabrii, w poniedziałek odwołano zajęcia w szkołach.

  Atak zimy we Francji

  W poniedziałek nagła zmiana pogody dotknęła też Francję. W 28 departamentach na wschodzie kraju zostały wydane alerty drugiego stopnia (w trzystopniowej skali). Oprócz śniegu, wiał też porywisty wiatr. Na Korsyce prędkość wiatru dochodziła do 160 kilometrów na godzinę. Do wtorkowego poranka w wielu miejscach przybyło miejscami nawet 50 centymetrów śniegu.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...