Informacje
 • Wyjątkowo rzadki kot podglądany na wolności. Pokochał kamery

  26-10-2018 11:55 Aż 25 razy w kamerze
  Lwy zabijają około 100 osób rocznie TVN24

  Da Long, jedyny samiec irbisa śnieżnego w chińskim rezerwacie przyrody Wolong, daje się podglądać badaczom. Podczas obserwacji prowadzonych przez pracowników rezerwatu pojawił się w kamerze łącznie 25 razy.

  W ciągu ostatnich dwóch lat chiński rezerwat przyrody Wolong w prowincji Syczuan monitorował obszar o powierzchni 200 kilometrów kwadratowych, który jest domem dla zagrożonych wyginięciem irbisów śnieżnych. Łącznie zebrano 2739 zdjęć i wideoklipów z obserwacji tych dużych kotów. Powstało 16 filmów z Da Longiem i dziewięć jego zdjęć. To jedyny dorosły samiec w tym rezerwacie.

  Kocimi ścieżkami

  Da Longa po raz pierwszy dostrzeżono w marcu zeszłego roku. Trzy miesiące później pojawił się ponownie w kamerze, jednak tym razem z urazem prawego oka. Był wtedy w trakcie wędrówki na wzgórze o wysokości 4500 metrów nad poziomem morza. Przebywał tam prawie dwa miesiące.

  Da Long sierpniu opuścił teren, który potem zajęły trzy inne irbisy śnieżne. Ponownie nagrano go we wrześniu i znów na jego oku widać było ślady zawziętej walki. Zniknął do marca tego roku.

  Wyjątkowo ostrożny

  Na wolności żyje nie więcej niż siedem tysięcy irbisów. Gatunek znajduje się na liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Chroni go też Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). Irbisy śnieżne są samotnikami. Są niesamowicie ostrożne i czujne. Mają wyjątkowe poczucie zakresu terytorium innych osobników swojego gatunku.

  Pracownicy zauważyli, że na terenie rezerwatu pojawia się już kilka osobników tych dużych kotów, dzięki czemu przypuszczają, że ich populacja się zagęszcza.

 • nie dość że jedyny to jeszcze upośledzony
  Czy ten piękny kot jest ślepy na prawe oko? bo ma całe w krwi
  piotr_bo /2018-10-26 17:16

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....