Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 6°C 1°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • Bielik w tarapatach

  26-10-2018 20:45 Uwięziony w gąszczu drzew
  Bielik w bardzo złym stanie znaleziony na Polesiu Fundacja Epicrates

  Łakomstwo może być czasami niebezpieczne. Przekonał się o tym młody bielik. Ptaka uratował pracownik z Nadleśnictwa Czerwony Dwór.

  Bielik dostrzegł w gęstwinie młodych świerków smakowity kąsek - truchło lisa. Skuszony niebywałą okazją wylądował w gąszczu drzew. Po zjedzeniu lisa ptak nie mógł wzbić się w powietrze. Drzewa uniemożliwiły mu wzbicie się do lotu.

  Uwięziony w gąszczu

  Orłan spędził całą noc w temperaturze poniżej zera. Na szczęście uwięzionego ptaka zauważył leśniczy z leśnictwa Rogonie w białostockim Nadleśnictwie Czerwony Dwór. W momencie znalezienia bielik był mocno wyziębiony i wycieńczony. Leśnicy zapewnili mu spokój, ciepło i pożywienie. Po odpoczynku oraz ogrzaniu ptak odzyskał siły i został wypuszczony na wolność.

  Biologia gatunku

  Bielik (Haliaeetus albicilla) jest jednym z największych ptaków Polski. Rozpiętość skrzydeł może mierzyć nawet 250 centymetrów. Cechą charakterystyczną u dorosłych osobników jest biały, klinowaty ogon. Takie upierzenie ptaki uzyskują w wieku około 4-5 lat. Głównym pokarmem bielika są ptaki wodne, ryby. Nie pogardzi również padliną.

  To gatunek ściśle związany ze środowiskiem wodnym. Preferuje okolice dolin rzecznych, jezior i stawów rybnych. Ptaki te występują prawie we wszystkich typach lasów, głównie w borach i buczynach oraz nadrzecznych łęgach. Bielik jest gatunkiem objętym ścisłą ochroną w Polsce.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...